Rytas formuoja visą mūsų dieną. Tai, kaip pradėsime dieną, lems visą likusią dienos dalį. Netgi blogai išsimiegojus, bet atlikus rytines procedūras jausitės žvalesnis ir energingesnis. Čia rasite įvairių patarimų, kaip pradėti dieną taikant gerus įpročius. Šie patarimai gali jums padėti susikurti savo dienos ritualus, todėl bus puikus įkvėpimas jų vystymo pradžiai.
Vanduo
Kadangi miegodamas netenkate skysčių, ryte būtina išgert stiklinę vandens. Tai privalo būti kiekvieno ryto būtinybė dėl jūsų pačių gerovės. Jei naktį prastai miegojote ar prakaitavote, į vandenį galite įberti žiubsnelį jūros arba himalajų druskos ir taip atstatyti elektrolitų pusiausvyrą.
Pozityvus teiginiai
Pozityvių teiginių kartojimas puikiai tiks pozityviai užsiprogramuoti visą dieną. Tai padės palaikyti pozityvumą ir gerą nuotaiką visą dieną. Galima kartoti tokius teiginius kaip: tikiu, kad šiandiena bus nuostabi, šiandien aš esu geros nuotaikos, man šiandien puikiai seksis. Susikurkite savo pozityvių teiginių sąrašą kuris tinka būtent jums, individualiai. Kartokite kas rytą, kartokite tuomet, kai užklumpa nyki nuotaika, kartokite visada kai jaučiate, kad to norite.
Dėkingumo praktika
Dėkingumo praktika yra dar vienas puikus būdas pradėti dieną. Kodėl svarbu būti dėkingu? Dėkingumo būsenoje žmogus negali būti piktas, nepatenkintas ar nelaimingas. Kai esame dėkingi, džiaugiamės tuo, ką turime, vietoje to, kad kentėtume dėl to, ko neturime. Kančia iš dalies yra kentėjimas, kad negalime turėti to, ko manome, kad norime. Nors iš tikro išanalizavę priežastis kodėl norime vienų ar kitų daiktų ir kodėl tai daro mus nelaimingus, galime jaustis daug laimingesni. Laimė atsiranda natūraliai kai suvokiame ką turime. Dėkokite už tai, ką turite. Dėkokite už tai, kad esate sveikas, turite šiltus namus, puikius santykius su draugais ir šeima. Jei manote, kad tai niekas, pagalvokite apie tai, kad kažkas šiuo metu miršta nuo bado, gyvena skurde, gatvėje, neturi kuo išmaitinti savo šeimos, miršta iš šalčio ir t.t. Tikrai rasite už ką būti dėkingi. Kad protas suvoktų to naudą, pradžioje reikės nemažai įdirbio. Ypač tuomet, kai esate pratęs kentėti dėl to ko neturite. Tikriausiai kai kartosite sau, kad: esu dėkingas už tai ir tai, pradžioje gausite pasąmoninį atsakymą, kad: ne, nėra už ką dėkoti. Aš nelaimingas. Jei eisite šiuo keliu ir būsite ryžtingas, pasieksite laimės iš dėkingumo būseną.
Meditacija
Tik prabudęs eikite pamedituoti. Meditacija užtruktų iki dvidešimties minučių, kad kūnas po nakties miego dar truputį pailsėtų. Kadangi kūnas miego metu būna neramus, rytą pradėti nuo meditacijos bus puiki proga visiškai jį atpalaiduoti ir ramiai pasiruošti dienai. Kaip medituoti?
- Prieš sėsdami medituoti, pasiimkite kažką apsikloti atitinkamai pagal kambario temperatūrą, kad meditacijos metu nepasidarytų šalta ir šaltis jūsų netrikdytų
- Atsisėskite taip, kad jums būtų patogu ir galėtumėte atremti savo nugarą į kažką. Fotelis ar krėslas, tačiau geriausia svetainės lova, kurioje galėsite arba ištiesti kojas arba atsisėsti plačiai ir patogiai lotoso pozoje. Svarbu, kad atpalaiduojanti meditacija nevyktų miegamajame kuriame miegate. Tokiu atveju gali pradėti imti miegas. Jeigu medituoti ant lovos, tai tokios, ant kurios nemiegate
- Sudėkite ranktas jums patogia poza, kad visiškai atsipalaiduotų
- Keletą kartų giliai įkvėpkite. Nėra konkretaus atsakymo kiek kartų, įkvėpkite tiek, kiek tuo metu norisi
- Meditacija turi būti tokia, kuri atpalaiduotų jūsų kūną. Jei jaučiatės įsitempęs, kiekvienu iškvėpimu atpalaiduokite tam tikrą kūno vieną. Pvz. Įkvėpkite, sutelkite dėmesį į galvą ir iškvėpdami kartokite: dabar atpalaiduoju galvą. Ir atpalaiduokite ją. Taip pakartokite su visomis kūno dalimis nuo viršaus iki apačios.
- Dabar kai atsipalaidavoje, lengvai kvėpuokite ir jauskite šilumą, kuri ateina kai kūnas atsipalaiduoja ir pasidaro ramus. Dabar – kūrybos metas
- Kokia turėtų būti jūsų diena? Pagalvokite, kokius darbus norite padaryti, kokius žmones sutikti, kokias emocijas patirti? Įsivaizduokite idealią savo dieną prioritetizuodami tai, ką norite nuveikti.
- Nuoroda į dvidešimties minučių rytinę meditaciją rasite čia
- Po maždaug dvidešimties minučių atsistokite ir eikite prie kitos užduoties
Kvėpavimas
Dabar kai kūnas atsipalaidavęs pats laikas pakvėpuoti grynu oru. Geriausiu atveju kvėpavimas vyktų lauke, tačiau jei tokios galimybės nėra, galite ir kambaryje su pravertu langu,. Kadangi dieną vyksta įvairi veikla, įtampa, kuomet galime užmiršti kvėpuoti, gali užklupti netikėtai. Yra įvairių kvėpavimo pratimų, tačiau užtektų ir vieno, diafragminio kvėpavimo pratimo
- Geriausia jei atsisėstumėte tokia pačia lotoso poza, arba bent jau sukryžiavęs kojas. Nugaros remti niekur nereikia, tiesiog atsisėsti truputį palinkus į priekį, kad būtų lengviau kvėpuoti
- Nusistatykite dviejų minučių laikmatį, kad žinotumėte kada sustoti
- Kvėpavimas vyks per nosį. Įkvepiate orą į pilvą ir tuomet jis išsipučia, iškvepiate ir jis susitraukia
- Tokį greitą diafragminį kvėpavimą darykite dvi minutes, po to, iškvėpęs beveik visą orą, dvi minutes laikykitę orą. Jei nepavyksta išlaikyti dvi minutes, laikykite tiek, kiek galite
- Jei kvėpuoti sunku ir nosis užsikimšus, išgerkite dar stiklinę vandens ir ramiai atsisėdę pakvėpuokite per burną kelias minutes. Tai turėtų padėti atkimšti nosį, nebent sloguojate
Odos šveitimas
Odos šveitimas tai priemonė, kuri leidžia atnaujinti jūsų odą. Prieš mankštą ir šaltą dušą tiesiog nušveiskite savo odą su ranka, sukamaisiais judesiais. Trindami odą nuo veido iki kojų galo sukamaisiais judesiais, jūs ne tik nušveisite seną odą ir padarysite ją spindinčia, bet ir sukurdami elektrostatinį krūvį įsielektrinsite save pati ir taip sugeneruosite energijos.
Mankšta
Mankšta kiekvieno žmogaus individualus pasirinkimas. Puikus būdas pradėti dieną- 20 minučių greitas ėjimas dienos šviesoje ir geriausiu atveju šviečiant saulei. Taip ne tik išsibudinsite gryname ore, bet ir saulės šviesa hormoną melotoniną pakeis serotoninu, kuris skelbs, kad „oficialiai“ esate pabudęs ir pasiruošę dienai.
Kitas puikus sporto variantas tempimo pratimai, jėgos pratimai ir yoga. Noriu jus įspėti, kad intensyvi fizinė veikla iš ryto suaktyvins didelį kiekį adrenalino ir kortizolio, todėl nors ir jausitės energingas, visą dieną būsite įsitempęs.
Bėgimas
Apie gerąsias bėgimo savybes galima kalbėti labai daug. Bėgimas yra viena produktyviausių sporto rūšių kur dirba visas mūsų kūnas. Bėgdamas jūs suaktyvinate savo kraujotaka, priverčiate širdį dirbti taip pagerindami jos veiklą ir stabilizuodami spaudimą visai likusiai dienai. Rytinė bėgimo treniruotė įžemins jus visai dienai, todėl jausitės ramus ir produktyvus. Geriausias bėgimas vyksta apie penktą valandą ryto, kadangi tuo metu dar nėra transporto priemonių. Bėgant kvėpuosite gryną, gaivų orą, o ne transporto priemonių išmetamųjų dujų kvapą. Dar geresnis bėgimas būtų jei bėgtumėte miške, tuo pačiu neapkraudami savo sanarių nuo atatrankos, kurią sukelia bėgimas ant kieto paviršiaus pavyzdžiui asfalto, ar kietos šalikėlės. Bėkite ristele, truputį greičiau nei greito ėjimo tempu. Arba jei esate pažengęs bėgikas, pasirinksite jums patogų tempą.
Šaltas dušas
Šaltas dušas turi daug nuostabių savybių. Viena iš jų – eustresas – gerojo streso skatinimas didinti atsparumą stresinėje situacijose. Kitą savybė – imuniteto stiprinimas. Šaltas dušas taip pat suaktyviną jūsų kraujotaką, širdies veiklą ir veikia kaip fizinė veikla. Šaltas dušas padeda deginti riebalus, kadangi kūno riebalus naudoja kaip kurą susišildymui. Šaltas dušas tebūnie bus jūsų kiekvieno ryto rutina, netgi tuomet, kai norite visiškai atsipalaiduoti nuo fizinės veiklos ir ramiai pabūti namie. Dušas jus prabudins ir padarys žvalesniu, todėl jei jaučiatės mieguistas ar neišsibudinęs, šaltas dušas jums padės tai padaryti.
Vibracija
Puikus įprotis rytą pradėti nuo įsižeminimo per vibraciją. Po šalto dušo atsivėsinę, prabudę ir nurimę, galite palinguoti kojomis lyg norėdami nusipurtyti vandenį, o tuo pačiu metu padaryti OM garso vibraciją. Vibracija yra dar vienas elementas, kuris padės jums įsižeminti į dabarties momentą ir jaustis produktyviau bei labiau susikaupus. Tiesiog skleiskite OM garsą, kurio vibraciją jausite visame kūne.
Sveiki pusryčiai
Pusryčiams valgykite ką nors kas sočiai pamaitintų iki pietų ir nesinorėtų užkandžiauti. Tam puikiai tiks kiaušiniai, avižos, vaisių salotos. Jei iš vakaro gan sočiai pavalgėte, galite apsiriboti kava, arbata, kakava arba kitu gėrimu be cukraus. Taip prailginsite protarpinio badavimo langą jeigu tą dieną darote protarpinį badavimą. Pusryčiams venkite dirbtinio cukraus, sausų pusryčių ir kito dirbtinio maisto. Valgykite tokį maistą, kuris gali pasotinti, tačiau ne per daug, kad jaustųsi apsunkimas.
Skaitymas
Proto mankšta iš ryto taip pat svarbu kaip kūno mankšta. Skaitymas yra smegenų duona, todėl lygiai taip pat kaip mankštiname kūną, skaitydami mankštinsime protą. Svarbiausia tai, kad skaitydami įgausime naujų žinių ir kiekvieną dieną tapsime geresne savo versija. Kokias knygas rinktis? Rinkitės tokias knygas, kurių tematika būtų įdomi ir aktuali jums. Tai knygos apie saviugdą, tobulėjimą, dvasinę gerovę, ekonominės žinios, sporto knygos ir t.t. Įvardinate jūs. Domėkitės savimi ir jus supančiu pasauliu, o apie tai yra labai daug įdomių knygų.
Dienoraštis
Galite parašyti dienoraštį apie tai kaip jaučiatės, ką išgyvenate, kuo ši diena kitokia nei kitos, gerąja ar blogąja prasme. Aprašyti savo mintis. Dienoraščio rašymas tai puikus būdas vienam pačiam su savimi apgalvoti viską, kas vyksta jūsų galvoje be jokio išvedžiojimo – rašydamas dienoraštį galite būti visiškai atviras. Dienoraštis tai jūsų erdvė kurioje galite atsiverti kaip geriausiam draugui ir žinoti, kad niekas jūsų nenuteis ir nesukritikuos. Čia nereikia nerimauti jūsų nuomonė bus priimta ar ne. Galite sakyti viską kas jūsų galvoje – visiškai nesvarbu. Taip pat galite parašyti datą ir laiką, kai rašote dienoraštį. Po daug metų bus smagu prisiminti akimirkas kurias patyrėte ir pamatyti jas jau kitos žmogaus akimis
Rytas kiekvienam yra vis kitoks, tačiau susikurdami tam tikrą rytinį ritualą ir laikydamiesi nuoseklumo, ne tik išsaugosite gerą sveikatą, tačiau ir padidinsite gyvenimo trukmę bei tiesiog jausitės puikiai. Visi ryte pusryčiauja, todėl kodėl gi neįterpus mažų kelių pratimų, kurie ne tik pamaitintų, bet ir užtikrintų gerą savijautą? Dvidešimt minučių nuoseklaus darbo kasdien yra daug geriau nei keturios valandos intensyvaus sporto kartą per savaitę. Nuoseklumas laimi prieš įvairovę, todėl susikurkite savo rytinį ritualą ir laikykitės jo. Galbūt po kažkurio laiko pamatysite, kad norite sustiprinti rankas ar kojas, todėl įterpsite kelis pratimus šioms vietoms. Tiesiog pradėkite daryti ir eksperimentuoti
Gero ryto ir geros dienos ☺