Kaip Transformuoti Asmenybę Keičiant Komunikaciją

Pagrindinis » Straipsniai » Kaip Transformuoti Asmenybę Keičiant Komunikaciją

Žodinė ir nežodinė kalba yra pirminis minties produktas. Komunikuodami žmonės sąmoningai ir nesąmoningai išreiškia savo vidines būsenas, mintis, emocijas, išgyvenimus, patirtis, įsitikinimus, vertybes. Keisti save iš pagrindų – labai sunku. Todėl pradedant savo asmenybės keitimą reikia pradėti mažais žingsniais, pradžioje keičiant vidinę bei išorinę komunikaciją. Dauguma žmonių nesuvokia, kad protas viską priima tiesiogiai, todėl kalbant bet kokiais žodžiais jie priimami kaip tiesa. Bet kokiais žodžiais švaistytis tikrai nereikia. Jei vis kartojate, kad “tinginte”, protas jus priima kaip tingintį žmogų, kuris nedaro svarbių ar nesvarbių dalykų. Komunikacija yra pats svarbiausias aspektas. Ji gali kurti arba naikinti. Kaip vaikystėje vaikai sutraumuojame arba sutvirtinami tėvų komunikacijos ir kaip santykių tyla uždaro komunikacija ir juos atitolina. Komunikacija yra stebuklingas reiškinys, kurį gerai įvaldę, atversime sau duris į bet kur.

Šiame straipsnyje pateikti dažniausiai naudojami žodžiai į kuriuos žmonės nesigilina, tačiau labai plačiai naudoja. Čia mes į juos atkreipsime dėmesį, išplėsime tikrąsias jų prasmes, bei suvokdami ką jie reiškia, pakesime į kitokius žodžius, kurie generuoja visiškai kitokią energiją. Jie apskritai generuoja energiją, nes žodis “padarysiu” yra orientuotas į darymą, o žodis “tingiu” į pasiteisinimą nedaryti. Pradėkime.

Rytojaus žaidimas

Rytoj. Žodis kurį vartoja žmonės, kurie nenori kažko daryti. O kas yra rytojus? Rytojus yra diena, kuri neegzistuoja. Nes: jei pirmadienį sakote “rytoj”, antradienį “rytoj”, bus trečiadienis. Trečiadienį “rytoj” bus ketvirtadienis, ketvirtadinį penktadienis ir taip toliau. Kaip ant baro parašyta “rytoj alus nemokamai”. Ateinate rytoj, vistiek parašyta tas pats. Ateinate kitą dieną ir vėl tas pats. Ir taip iki begalybės. Rytoj, vėliau, už savaitės, po naujų metų, toks laikas neegzistuoja. Labai patogu nusimesti atsakomybę į neegzistuojantį laiką, kadangi nereikia nieko daryti tuojau pat ir dabar. Todėl prisiimkite atsakomybę ir:

  • Jei nenorite kažko daryti, nesakykite rytoj, tiesiog sakykite “nenoriu”
    • “Nenoriu” sunku pasakyti žmonėms, kurie puikiai apsimetinėja paslaugiais ir draugiškais, šypsosi į akis, tačiau iš tikro tokie nėra. Vaidinti “nuostabų” daug patogiau nei tikrai dėti pastangas kažką padaryti. 
  • Jei esate pavargęs, pailsėkite
    • Nenukelkite darbų į rytojų. Jei esate pavargęs – pailsėkite. Tada padarykite. 
  • Apibrėžkite konkretų laiką
    • Jei norite padaryti, tačiau ne dabar, apibrėžkite konkretų laiką: atliksiu rytoj, po darbo 19 valandą ir t.t. Jei meluojate ir vaidinate paslaugų tam, kad susidaryti apie save teigiamą nuomonę, patogu sakyti rytoj, kad tik prašytojas atstotų ir paliktų ramybėje. Tačiau tiesa tokia, kad įvaizdis susidaro visiškai kitoks – tampate melagis. 

Atsiminkite – rytoj neegzistuoja. Egzistuoja tik konkretus laikas ateityje, arba laikas dabartyje.

Iš dalies sąmoningumas tai klausimų uždavinėjimas. Kuo daugiau permąstysite savo esamus suvokimus ir įsitikinimus, tuo labiau tapsite savo geresne versija.

Kokių žodžių nenaudoti

Ai… 

Ai yra ne visai žodis. Labiau ištiktukas. Dažnai vartojamas vienas, tačiau dar dažniau kartu su kitu žodžiu, kuris apibūdina situacija:

  • Kaip sekasi?
    • Ai… Gerai
  • Kaip darbe?
    • Ai… Gerai
  • Kaip santykiai?
    • Ai… Gerai
  • Kaip finansiniai reikalai?
    • Ai… Neblogai

Ir ypatingai tuomet, kai ruošiatės daryti kažką svarbaus, o akimirkai atėjus sakote: 

  • Ai… tiek to, nereikia

Ai yra labai klastingas, kadangi slepia nepasitenkinimą. Saugokitės ai, kadangi už ai visada slepiasi nusivylimas, liūdesys ir kiti jausmai kurie yra apie neišpildytus lūkesčius. Jei iš tikro sekasi gerai, tai ir sakykite gerai. Jei blogai, tai ir sakykite blogai. Kadangi žmogus vengia to kas blogai, jūs, kas kartą pasakęs, kad blogai, ieškosite sprendimo kaip situaciją pakeisti į gerą. Problema yra ta, kad ai sakyti patogu ir nesiimti veiksmų, kad pakeisti situaciją. Tačiau jei išdrįsite sau pripažinti tikrąją situaciją, galbūt imsitės veiksmų. Tikimės, kad imsitės, bet galbūt imtis veiksmo irgi neblogai, nes jūs jau pradeda abejoti tuo, ką manote. 

Vėliau

Nėra tokio laiko kaip vėliau. Jei norima kažką padaryti tam tikru metu kaip kita diena arba už dviejų valandų, taip tiksliai ir reikia apibrėžti. Jei turite užduotį kurią norite padaryti, aiškiai pasakykite kada imsitės tos užduoties. Pvz: 

  • Atidėjimas be laiko apibrėžimo:
    • Dabar ilsiuosi ir po to kai pailsėsiu pradėsiu daryti užduotį. (Svarbu tai, kad ilsėjimasis neužtruktų iki begalybės. Jei esate pervargęs, tai jau kita tema).
  • Atidėjimas su laiko apibrėžimu:
    • Nustatomas konkrentus laikas: tą užduotį pradėsiu daryti antradienį, 13 valandą. Nustatoma konkreti data: šios užduoties imsiuos antrą dieną, kai grįšiu iš atostogų.
    • Nustatomas kintamasis: jei jausiuosi geriau, rytoj pradėsiu dirbti. Jei ne – dar vieną dieną leisiu sau pailsėti, atsigauti ir tuomet pradėsiu užduotį.

Laiką svarbu apibrėžti kuo tiksliau. Visuomet. Jei kažką planuojate, nubrėžkite tam tikrą valandą, kai tai padarysite. Jeigu davėte pažadą kažką atlikti, taip pat jį atlikite atitinkamu laiku. Jei ilsitės, nubrėžkite tikslų laiką kiek ir kada eisite daryti norimų atlikti darbu ar užduočių, kurias norite atlikti. Kadangi pradėjus ilsėtis norisi daryti tai amžinai. Arba pradėjus žiūrėti serialą – juk žinote, kaip tai įtraukia. Aiškiai apibrėždamas laiką kada ką padarysite jūs:

  • Būsite labiau pasitikintis savimi
  • Patiksite labiau sau bei aplinkiniams
  • Pasieksite tikslus 
  • Jausite daugiau pasitenkinimo gyvenimu ir t.t.

Iš esmės dėl to, kad atlikti dalykus tam tikru laiku, reikia susidėlioti dienotvarkę, o vadovaudamasis ja, jūs konkretus ir veikiantis aiškiai ir suprantamai. O ne kaip sakydami vėliau, kadangi vėliau niekada neateis. Gali sau leisti daryti bet ką, nes jei vėliau reikia padėti draugui ar padaryti darbą, tai turite visą pasaulio laiką iki tol, kol tai ateis. Galite leisti sau pramogauti ir leisti laiką kaip norite.

Greičiau…greičiau…

Greičiau yra stresinės grupės žodis, kurį naudojame tuomet, kai norime padaryti kažkokį darbą greičiau, nei tai įmanoma. Pradėdami daryti dalykus greičiau nei tai įmanoma, sąmoningai to nesuvokdami įsitraukiame į stresą savo ir ne savo noru. Nepatartina vartoti greičiau, kadangi iš esmės mes negalime padaryti dalykų greičiau, nei tai įmanoma, o per skubėjimą tik pridarome klaidų, pradedame jausti stresą, nerimą ir nieko iš to nelaimime. Čia pritaikome formulę: lėtai reiškia sklandžiai, o sklandžiai reiškia greitai. Jei tik pastebite, kad pradėjote naudoti greičiau, žinokite, jus įtraukia stresas. Ką daryti?

  • Būtinai tuojau pat sustokite. Stebėkite aplinką, kad kūnas suvoktų, kad viskas vyko taip, kaip vyksta, joks pavojus ir išnykimas jums negresia. Nes mes į stresą nesąmoningai įsitraukiame manydami, kad gresia mūsų išnykimas ir “turime padaryti kuo daugiau per kuo greičiau, kad tai sustabdytume”. Jei kažkur vėluojate, supraskite, kad greičiau vykdami galite tik padaryti blogiau, nes per skubėjimą galite padaryti daug klaidų. Jei dažnai vėluojate, mokykitės prioritetizuoti svarbiausius dalykus ir atvykti į vietą ar sutartu laiku, laiku. Apie tai plačiau dienos planavime. 
  • Geriausias būdas užkirsti kelią stresavimui – elgimasis priešingai. Pasakykite sau: viskas yra gerai, judėsiu taip sklandžiai ir greitai kaip galiu, tačiau ramiai ir užtikrintai. Man nekyla išlikimo pavojus, esu saugus/-i. Dar galite pridėti, kad “myliu savo gyvenimą, jame jaučiuosi saugus, priimtas, užtikrintas”. Kartokite bet ką, kas jums signalizuotų tai, kad esate saugus ir jums negresia išlikimo pavojus
  • Skuba tam tikra žmonių grupė, kuri nesugeba susidėlioti dienos plano ir neprioritetizuoja to, kas svarbiausia. Jie persimiega, nes eina vėlai miegoti, žiūri serialus, kuriems negali atsispirti, daro bet ką, kas suteikia džiaugsmą ir atitolina nuo kasdien patiriamos kančios. Tai žmonės, kurie gyvenime siekia maksimalaus malonumo dėl to, kad atitrūkti nuo kančios, kurią sukelia pats gyvenimas ir jo būdas. Kančia dėl netinkamo darbo, santykių, kuriuose yra dėl vienatvės užpildymo, vietos kurioje gyvena ir egzistencinės kančios, kurią patiria dėl to, kad neleidžia sau būti savimi. Šiuo atveju deja nepadės niekas. Tik gyvenimo būdo pakeitimas pradedant daryti tai, ko iš tiesų norime.

Neturiu laiko

Dar vienas labai klastingas ir dėl to mažai kuo įtartinas žodis. Atrodo neturėti laiko tuomet, kai esame užsiėmę yra normalu, kadangi dabar darome x ir neturime laiko daryti y. Tačiau, kai kas nors ko nors paklausia ar paprašo, mes pasakome, kad neturime laiko jam padėti. Taip, neturime. Bet. Kai sakome neturiu laiko, pasakydami mes apibrėžiame, kad apskritai neturime laiko niekam. Jūs ne tik pasakote kitam žmogui, bet ir sau pasakote, kad neturite laiko. Taip mes įsitraukiame į stresinę situaciją. Taigi, jūs ką tik pasakėte kažkam, kad neturite laiko, bet ir pasakėte sau, kad neturite laiko. Viskam. Pavalgyti, pailsėti, pamiegoti, atsipalaiduoti, dirbti. Kad savo noru nebeįsitraukti į šį pasąmoningą žaidimą, aiškiai apibrėžkime kas vyksta aplink mus:

  • Kai kas nors ko nors paklausia ar ko nors paprašo apibrėžkite situaciją laiko ir erdvės atžvilgiu kuo aiškiau: šiuo metu esu užsiėmęs / darau darbą x – paskambink man valandą x / kai baigsiu paskambinsiu pats / keliauju į vietą x, kai būsiu vietoje y su tavim susisieksiu.
    • Šiuo atveju mes nesakome, kad neturime laiko apskritai. Aiškiai apibrėžiame ką ir iki kada darome ir kokiu metu ar kurioje vietoje galėsime susisiekti ir taip neįsitraukiame į stresą. Kitas reikalas yra jei jūs nenorite padėti. Jei nenorite padėti, taip ir sakykite. Tam gali trukdyti baimės: susidaryti apie save blogą įspūdi, įžeisti kitą žmogų, likti vienam (viena dažniausių baimių signalizuojančių apie išlikimo grėsmę). Jei negalite ar nenorite taip ir sakykite. Jei norite būti sėkmingas, ankščiau ar vėliau teks išmokti pasakyti kitam ne, kad pasakyti sau taip, pasakyti negaliu kai negalite ir Master lygis – pasakyti nenoriu. Nenoriu tai ne patogus negaliu. Nenoriu – tai jūsų aiški pozicija ir pareiškimas kitam žmogui apie aiškią jūsų poziciją. Mažai kas nenori, nes nenorėjimas padėti ir bendradarbiauti gresia vienatve. 
  • Vidinė komunikacija. Jaučiate, kad atėjo laikas valgyti, miegoti, ilsėtis, dirbti. Pradėkite daryti tai, ką jaučiate ar norite daryti, nekreipdami dėmesio į tai, kad jus įtraukia stresas ir neturite laiko. Tai įgūdis, kurį norint gyventi geriau teks ankščiau ar vėliau išlavinti. Duokite sau laiko, stebėkite save ir mokykitės, kurdami savo pačių anti-streso planus. 
  • Tam tikra žmonių grupė visuomet neturi laiko. Kodėl? Todėl, kad bando susidaryt apie save įspūdį, kad yra svarbūs, nes “užsiėmę”. Jei jūs tas žmogus, galbūt pasakysite “neee, aš tai tikrai užsiėmęs”. Bet tai normalu. Tokie žmonės gyvena savo susikurtoje iliuzijoje kurioje mano, kad “turi atrodyti užsiėmę, kad atrodytų svarbus” ir dėl to nuolatos kuria nereikšmingą veiklą ar įspūdį, kad tai vyksta. Tik gyvenimas tiesioje gali išlaisvinti tokį žmogų iš iliuzijos. 

Turbūt

Kai norime aiškiai apibrėžti viską, apie ką kalbame, vartoti “turbūt” nėra geriausias pasirinkimas. Žmonės dažnai vartoja “turbūt”, kai nori pasirodyti neva supranta apie ką kalba pašnekovas, arba kai neklauso pašnekovo, bet pritaria jo kalbai. Turbūt taip pat yra atsakomybės veikimas: – ar padarysi tai? turbūt? – ar nesielgsti daugiau taip? – turbūt. Nevartokite turbūt jei tai pasiteisinimas ir atsakomybės vengimas. 

Manau, kad taip/manau, kad ne

Vartojamas norint pritarti teiginiui, arba atsakyti į klausimą, kurio nežinome. Jei žinote, sakykite “žinau”, jei nežinote, sakykite “nežinau”. Arba vartokite “manau, kad….” kai norite pateikti argumentus: Manau, kad tu esi teisus, nes esu girdėjęs panašią informaciją iš kitų šaltinių. Manau galima naudoti tuomet, kai norime sukurti diskusiją atsakymui gauti, tačiau ne tuomet, kai norite atrodyti protingi ir parodyti, kad žinome, ar žinome geriau už pašnekovą. Tik apsikvailinsite prieš tuos, kurie tikrai žino apie ką eina kalba. 

Neįmanoma

Iš kur žinote, kad neįmanoma? kas jums taip pasakė? Ne pasakė, o įdiegė. Naudodami šį žodį tik užsidedate sau ribą, kad kažko atlikti negalime. Tikriausiai tą darote nesąmoningai. Draudžiate sau net išdrįsti ką nors daryti. Viskas yra įmanoma, nebent kalbame apie angamtiškus reiškinius kurie yra už proto suvokimo ribos, tarkime “žmogui neįmanoma skraidyti”, arba “neįmanoma vaikščioti mėnulyje be skafandro”. Neužsidėkite sau ribų. Pagalvokite kokius neįmanomus dalykus pasiekė žmonės, kurie mūsų protui tikrai nesuvokiami. O jūsų tikslai ir svajonės tikrai yra įgyvendinamos. Tiesiog padirbėkite su įsitikinimais kuriuo turite. Sėkite savyje abejones vis didindami žinias ir galimybes. Kuo daugiau žinių įgausite, tuo viskas atrodys labiau įmanoma. Jums tikrai viskas bus neįmanoma jei:

  • Gyvensite saugumo zonoje
  • Netobulėsite
  • Sieksite tik asmeninės naudos
  • Neplėsite žinių

Kas prisidės prie įmanomo?

  • Žinios: knygos, seminarai, mokymai
  • Bendravimas su žmonėmis, kurie jau pasiekė neįmanoma
  • Tikslų įgyvendinimas ir naujų išsikėlimas
  • Įsitikinimų, kad viskas įmanoma diegimas
  • Ribotų įsitikinimų pašalinimas
  • Kuo daugiau darbo srityje, kurią norite ištobulinti ir t.t.

Jeigu

Nevartoti tokioje situacijoje, kurios sukuria galimybę pasiteisinti kažko nedaryti. Taip pat tai augina jūsų asmenybe. Nevartojant jeigu, neieškote priežaščių nedaryti. Keitimas į tinkamus žodžius padės prisiimti atsakomybę už savo jausmus ir sugrąžins ryšį su savimi. Jeigu vartojančius žmones dažnai matome prie kasos perkančius loterijos bilietėlius: “jeigu būtų lemta būti sėkmingu, būčiau”. Keičiame komunikaciją iš jeigu į tiesiogines prasmes. 

  • Jeigu turėčiau jėgų, galėčiau tai padaryti
    • Šiuo metu esu pavargęs. Leisiu sau pailsėti, o tuomet veiksiu.
      • Žinoma, jei veikiate kažką per prievarta bus sunku prisiversti. Darykite tai, ko norite, tuomet nereikės teisintis. 
  • Jeigu turėčiau pinigų, galėčiau tai nusipirkti
    • Šiuo metu neturiu pinigų, tačiau truputį atsidėjus, kitą mėnesį šį daiktą/drabužį/paslaugą įsigysiu.
      • Prisiimame atsakomybę už finansus ir jų leidimą. Šiuo atveju gerėja finansinis raštingumas. 
  • Jeigu laimė man šypsotųsi, man sektųsi
    • Suprantu, kad sėdėdamas ir galvodamas apie sėkmę jos neturėsiu. Suprantu, kad sėkmė yra darbo rezultatas. Noriu, kad man sektųsi. Pirma apibrėšių ką man reiškia sėkmė, ir pradėsiu jos siekti
      • Sėkmę žmonės supranta skirtingai. Vieniemas tai turtai, kitiems pramogos, daiktai, laikas, laisvė, kelionės. Svarbu apibėžti ką mums reiškia sėkmė, tada susidaryti planą ir veikti. Taip prisiimama atsakomybė už savo veiksmus. Ir svarbiausia – norėti, kad sektųsi, o ne per prievartą daryti kažką, kad „galbūt atsitiktinai nusišypsotų sėkmė“

Kada nors/po to/kažkada

Atidėliotojo protas veikia taip, kad norimas atlikti dalykas nukeliamas į neegzistuojamą laiką kuris niekada neateis. Patogu nesiimti veiksmų tuojau pat, kadangi tada tai reikės daryti. Jei nėra atsakomybės prisiimimo už savo gyvenimą, tokie žodžiai tokiais atvejais veikia ypatingai gerai. Patogu sakyti, kad darysiu daug dalykų, bet kažkada. Nes kalbėti lengviau nei daryti. Nenukelkite svarbių dalykų į neegzistuojantį laiką. Nenukelkito jokių dalykų, net jei nusprendėte išsiplauti indus. Išsigryninikite tai, kas jums svarbu ir tai ką norite daryti, o ne esate priverstas daryti, ar reikia daryti. Nes mes iš esmės siekiame to, ko norime ir vengiame to, ką privalome daryti.

Bet

Nenaudoti ten, kur šis žodis sukelia prieštaravimą. Kai kitas žmogus sako nuomonę ar tiesiog kažką sako, “bet” reikš, kad norite paprieštarauti jam. Jeigu žinote geriau, puiku, tačiau jei manote, kad pašnekovas žino geriau, neprieštaraukite jam. Kitas atvejis “bet” nukreiptas į vidinę komunikaciją. Jūs jaučiate, kad norite kažką padaryti, tačiau čia išlenda “bet” su dešimčia pasiteisinimų kodėl to “negalite” padaryti. Jeigu “bet” dominuoja jūsų gyvenime, tikriausiais esate atidėliotojas, kuris visus veiksmus atidėlioja su pasiteisinimais to nedaryti. O pasiteisinimai yra visokiausi. Ir dažniausiai – ribojančių suvokimų. Plėskite savo suvokimo ratą ir “bet” jūsų gyvenime labai sumažės ir tikimės, kad dings visai. 

  • Norėčiau to, bet tai neįmanoma
    • Pirma pabandysiu tai padaryti, po to nuspręsiu apie tai. 
  • Norėčiau būti sėkmingas, bet sekmė ne man
    • Kodėl aš taip manau? Ar aš dirbu prie to, kad bučiau sėkmingas? Kas čia darosi? Skirsiu po valandą kasdien tapti sėkmingu.
  • Norėčiau nuostabios partnerės, bet nenusipelniau jos.
    • Tai gali būti labai gilus pasąmoninis įsitikinimas, kurį būtinai reikia pakeisti. Jūs nusipelnote visko, kas geriausia. Kai tuo patikėsite, jūsų partneris nukris jums tiesiai į rankas. 
  • Norėčiau uždirbti daugiau, bet nesu vertas didesnio atlygio
    • Jūsų atlygis = jūsų savivertės ir įgūdžių kaina. Net negalvokite apie tai, kad nesate vertas didesnio atlygio. Jūs esate, tiesiog šiuo metu tuo netikite. 
  • Ir dar daug daug kitų situacijų. Ieškokite vietų, kuriose naudojate bet, ir šalinkite šį žodį tam, kad sukurtumėte galimybę veikti ir gyvenime gauti tai, ko norite.

Pagalvosiu

Priklauso klastingųjų žodžių grupei. Pagalvosiu iš tikro reiškia: atstok nuo manes kuo greičiau, nenoriu nieko bendro turėti su tuo, ką siūlai ar tuo, ko prašai. Pagalvosiu vartoti patogu, kadangi taip jūs parodote susirūpinimą arba suinteresuotumą tuo, ką jums sako pašnekovas, tačiau nieko neketinate dėl to daryti.  Patogiau pasakyti pagalvosiu ir vaidinti susirūpinsusį problema ar pasiūlymu, nei aiškiai pasakyti ne. Būkite konkretus ir nevartokite pagalvosiu. Jeigu sakote pagalvosiu, juokaudami ar ne, priimsite žodį tiesiogiai ir tiesiog galvosite. Apie viską. Galvosite apie planus, idėjas, svajones, gerbūvį, tačiau dėje bėje tik galvosite. Protas viską priima tiesiogiai, todėl nediekite sau galvotojo mąstysenos, o šiuo atveju ji ir diegiasi būtent vartojant šį žodį. Nes taip ir liksite tie, kurie tik galvoja, bet niekada nedaro. Arba daro tik tai, ką reikia išlikimui, bet ne klestėjimui. Pagalvosiu yra vienas iš atsisakytinų žodžių grupės žodis, tačiau jis taip pat susijęs ir vartojamas kartu su kitais atsisakytinais žodžiais. Galvotojai taip pat yra kalbėtojai ir žadėtojai. Daug ką kalba, daug ką žada, tačiau niekada to neįgyvendina.

Turiu

Žmogus iš esmės vengia visko, kas turi būti vykdoma per prievartą. Jei sakote sau, kad turite padaryti tai ar tai, iš esmės to vengsite. Turiu keiskite į noriu. Vienas dažniausių turiu vartojimų yra kalbant apie darbą. Turiu dirbti. Kodėl? Todėl, kad turėčiau finansų pragyvenimui. O ko noriu? Noriu nedirbti šio darbo, nes jame jaučiuosi blogai. Ar asmeninė gerovė verta saugumo? Jūs gaunate finansinį saugumą, tačiau aukojate savo asmeninę gerovę. Jei dirbate tai, ka turite, pergalvokite karjeros galimybes. Visada ieškokite būdų turiu, pakeisti kitu žodžiu, kuris jums artimas, pavyzdžiui noriu. Jei nenorite kažko daryti, taip ir pasakykite. Tam reikia drąsos. Dėja jos dažnai nėra, o yra tik žodžiai. Tobulinkite save dirbdamas su prievartinės grupės žodžiais. Vos tik išsilaisvinsite iš šios prievartinės vergovės, gyvenimas nušvis kitomis spalvomis. Kadangi noriu generuoja visiškai kitokią energija nei turiu. Tačiau kartais tiesiog užtenka situacijoje įžvelgti pliusus ir pakeitus žodį, pradėti jaustis kitaip. Jums nepatinka darbas, bet gal tik dėl to, kad atima daug laiko. Tuomet sakykite noriu dirbti šį darbą, man patinka, tačiau jis atima daug laiko, kurį noriu turėti sau. Štai, pakeitėme vieną dėmenį ir dabar ieškosime būdų kaip sukurti galimybę gauti daugiau laiko sau. Arba pripažinsite, kad norite nutraukti sąntykius ir neturite juose būti dėl to, kad taip saugiau ir tokiu būdų esate ne vienišas. Ir galiausiai, kai pripažinsite tai ko norite, pradėsite to siekti ir privalomybę daryti viską per prievartą keis siekiamybė daryti tai, ko norite. Žinoma, reikia daug laiko ir pastangų tai išsigryninti. Tačiau jei jau einate geresnės savo versijos keliu, tai bus viena geriausių jūsų laiko ir pastangų investicijų. 

“kai pripažinsite tai ko norite, pradėsite to siekti ir privalomybę daryti viską per prievartą keis siekiamybė daryti tai, ko norite”

Užduokite sau klausimus?

  • Ko noriu iš gyvenimo?
  • Kokį gyvenimą noriu nugyventi?
  • Kokio noriu partnerio?
  • Kokios noriu aplinkos?
  • Ar darau tai, ką noriu, ar tai, ką reikia?
  • Ar aš laimingas apskritai? ir t.t.

Užduokite kuo daugiau klausimų. 

Privalau

Dar vienas prievartinės grupės žodis. Privalau reiškia, kad darote tai, ko savo noru nedarytumėte. Turiu ir privalau pakeitus į noriu, protas ir kūnas veikia visiškai kitaip. Veikiame pozityviai, energinai, su jėga, ryžtu ir pasitikėjimu. 

  • Privalau padaryti paslaugą draugui.
    • Privalau padaryti todėl, kad pažadėjau. Tačiau kitą kartą nežadėsiu, nes iš tiesų nenoriu. Arba
      • Pažadėjote, nes norėjote pasirodyti paslaugus. Nors nenorėjote. Kitą kartą jei nenorite ar negalite, taip ir sakykite. 
    • Ne privalau padaryti, o noriu. Nes myliu savo draugą ir man jis rūpi.
      • Pakeitėme privalau į noriu ir situacija bei konteksto energija pasikeičia kardinaliai
    • Privalau dirbti šį darbą
      • Jei dirbate per prievartą – kenčiate. Jei kenčiate – vengiate kančios, todėl skaičiuojate valandas, kada baigsis darbas ir galėsi kuo greičiau kančia kompensuoti malonumu. Jei nemėgstate darbo dėkite ant jo, tuojau pat atsitokite ir išeikite. Aiškiai ir drąsiai pareikšdami, kad “šio darbo nedirbsiu, nes nenoriu!
      • Pakeiskite privalau į noriu  ir galbūt šiek tiek pasikeitus požiūriui darbas neatrodys toks blogas. Dažnai tai nusiteikimo reikalas. Susidėkite pliusus bei minusus ir galbūt pliusai dominuos, kai suprasite, kad jūsų požiūris sudaro tuos minusus, o ne darbas. 

Galiu

Lyg ir nieko blogo šiame žodyje. Kažką galėti. Tačiau žodis galiu neturi energijos., Žodis galiu neatveria galimybių. Jei kalbant apie paslaugos padarymą, galiu, reiškia, kad sutinkate kažkam padaryti paslaugą kurios nenorite. Jeigu negalite, taip ir sakykite – ne, negaliu. Tačiau jei pasiūlote galėti daryti to, ko nenorite, jūs prieštaraujate savo norams ir veikiate per prievartą. Galėkite tuomet, kai iš tiesų galite ir ypatingai galėkite tuomet, kai darote kažką dėl savęs. O kuo daugiau ryžtingai darysite tai, ko norite, kad pasiektumėte tiklus ir didintumėte savo savigarbą, tuo jausite didesnį pasitenkinimą gyvenimu ir savimi. Tikslų įgyvendinimas išlaisvina dopaminasmegenyse, nieko nekainuoja ir nereikia nieko iš išorės kaip emocinis maistas, narkotikai, alkoholis ar rūkalai. Nes kuo laimingesnis esate, tuo pasaulis aplink jus laimingesnis. Laimi visi – ir jūs laimingas ir aplinkiniai. Ir neriekia nieko mokėti. 

Pasistengsiu

Pasistengsiu reiškia “noriu atrodyti ryžtingas, todėl duodu netiesioginį pažadą, kuriuo nežadu tesėti”. Pasistengsiu taip pat sako žmonės, kurie nori atrodyti mandagūs. Yra dvi skirtingos pozicijos:

  • Pasistengsiu, kuomet mūsų ko nors prašo
    • Kas nors paprašo mūsų padaryti kokią nors paslaugą. Nesiruošiame to daryti, bet nesugebėdami atsakyti ne, pasakome pasistengsiu. Tuo momentu atsakovui tai atrodo gražus gestas, tačiau jis nesuvokia, kad neištesėdamas duoto žodžio jis tiesiog susigadins savo santykį su kitu žmogumi.
  • Pasistengsiu, kuomet pataria padaryti kažką dėl savęs pačio ir ryšio su aplinka:
    • Gal jau mesi rūkyti? Pasistengsiu
    • Gal jau nustoti gerti? Pasistengsiu
    • Gal nuo šios pradėsi mokytis geriau? Pasistengsiu
    • Gal galime nesipykti dėl smulkmenų? Pasistengsiu
    • Esmę suprantate. Padaryti kažką dėl savęs. Šiuo atvejus visu šimtu procentu norima parodyti ryžtą, tačiau tik parodyti. Keletas variacijų. Jei jums sako pasistengsiu, tai reiškia, kad:
      • Nori parodyti ryžtą, tačiau to nesiruošia padaryti
      • Nori, kad kuo greičiau atstotumėte, nes jaučia spaudimą
        • Šitas bene vienas pagrindinių. Nesakoma taip, nes nesiruošia to padaryti, bet ir nesakoma ne, nes nenorima susikurti nevalingo žmogaus įvaizdžio.

Pasistengsiu dažniausiai naudojamas nesąmoningai, kadangi pats žmogus elgiasi impulsyviai ir sąmoningai neapgalvoja savo veiksmų, priežasčių, pasekmių ir kt. Ir jei girdite pasistengiu iš žmogaus, žinokite, kad jis yra linkęs į manipuliaciją. Jis žino, kad to daryti nežada ir aiškiai suvokia pasekmes, kad privers kitą žmogų jaustis negerai. Tačiau jam tai nesvarbu, nes tokio tipo asmenybė yra savanaudė ir visiškai negalvoja apie tai, kaip jos veiksmai verčia jaustis kitus. Vaikai dažniausiai meluoja tėvams, draugai draugams (nors tokį santyki nelabai galima pavadinti draugyste) darbuotojai viršininkams ir t.t. Tokia asmenybė nuolatos gyvena savo vidinio melo “virtinėje” ir kadangi pažadų tesėti nesiruošia, galvoje nuolatos sukasi mintys apie tai, kokį naują melą sugalvoti, kad dar kartą išsisukti. Ir kadangi su pasiteisinimais ji visuomet išsisuka, puikiai pavyksta išlaikyti savo nepriekaištingo, paslaugaus, supratingo žmogaus reputaciją. Trumpos skyriaus išvados:

  • Jei žmogus sako pasistengsiu – iš karto atmeskite viską, ką jis ruošia pasistengti
  • Pasistengsiu yra manipuliacija, norint apginti savo nepriekaištingą reputaciją
  • Jei po vieno pasistengimo laikytis duoto žodžio žmogus teisinasi: negirdėjau, pamiršau, negalėjau, buvau išvykęs, užsiėmęs, pasikeitė planai, žinokite, kad tai stengėjosi tipas. Nepalaikykite ryšių su tokiu žmogumi, kadangi jis neprisidės prie jūsų gerovės, o tik ją griaus. Žinoma, nebent norite įsitraukti į amžiną dramų ir pasiteisinimų žaidimą, kuriame dalyvausite tik dėl to, kad stengėjuisi tai patinka pačiam tai nesuvokiant. Jei gerbiate save ir savo laiką, to tikrai nedarysite. 
  • Tas kuris visada žada pasistengt, žaidžia žaidimą, kuris jam labai patinka. Jam labai patinka nuolat galvoti priežastis kodėl ko negalėjo, dramatizuoti. Žinokite, kad tai jo gyvenimo būdas
  • Tokio tipo asmenybė linkusi į priklausomybęs
  • Pasistengėjes galimai turi asmeninių problemų, todėl jei yra artimas žmogus, būtinai su juo apie tai pasikalbėkite

Išvada. Jei galite ką nors padaryti – taip ir sakykite – galiu. Jei ne – taip pat tai pasakykite. Dažnai manoma, kad pasakant ne, mes įžeisime kitą asmenį, tačiau taip nėra. Kodėl? Todėl, kad jei mes norime kažką padaryti dėl savo gerovės, mes prioretizuojame save. Jei noriu pailsėti po sunkios darbo savaitės, aš nesakysiu pasistengsiu, kuomet tikrai žinau, kad gulėsiu lovoje ir ilsėsiuosi, kad atstatyti jėgas. Taip auginame vienas kito supratingumą. Nebandykite atrodyti žmonėms malonus ir susidaryti apie save gerą įspūdį. Bet kokiu atveju ryšius palaikysite tik su žmonėmis, kurie jums yra artimi pagal savo vertybes, įsitikinimus ir kitus principus. Šiame, išorinio grožio amžiuje, žmonės bando susidaryti apie save kuo tobuliau išoriškai atrodančio žmogaus įvaizdį, nors mąsto priešingai. Apie tai kalbėsime daugiau, tačiau šiam kartui užteks mokintis išmesti pasistengsiu iš savo žodyno pasistengiu ir komunikuoti tiesiogiai. Mokykitės sakyti ne, kuomet tikrai manote, kad ne ir tuomet augsite kaip asmenybė visais aspektais, nes turėsite prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir pradėti veikti. Pavyzdžiai:

  • Tėvai vaikams. Gal pradėsi geriau mokytis?
    • Nepyk, bet ne. Man nepatinka šie mokslai apskritai, mokausi tik todėl, kad jūs to norite. Noriu studijuot x, prašau nespausti manęs, nes esu nelaimingas
  • Darbdavys darbuotojui. Ar gali susiimti ir pradėt našiau dirbti?
    • Ne. To nebus niekada, nes aš nemėgstu šito darbo, jo aplinkos ir esu čia labai nelaimingas. Aš išeinu
  • Partneris. Ar galėtum nebūti toks ir kas kartą supykęs negrįžti į praeitį tam, kad man priverstum jaustis kaltai?
    • Gerai. Atsiprašau. Jaučiausi silpnas, pažeidžiamas, norėjau, kad tu jaustumeisi taip pat. Nuo šiol pažadu sąmoningai stebėti savo veiksmus, emocijas, impulsus ir dirbti su tuo, kad tai nepasikartotų. 

Man nepavyks

Nekuria jokio veiksmo. Sukuria nieko. Uždaro protą iš karto be progos ieškoti išeičių iš situacijos, arba sukurti galimybę. Dažnai naudojamas žmonių, kurie nieko nedaro ir turi negatyvius įsitikinimus. Nors ir ne visada ištariamas garsiai, viduje kaip įjungta plokštelė sukasi nuolat. Tai galima matyti taip mąstančio žmogaus veide. Jeigu viskas kartojate, kad nepavyks, viskas negerai, kartokite atvirkšiai tol, kol kalbėsite apie tai, kaip dabar kalabte apie negatyvius dalykus. Ar yra dar kokia nors instrukcija? Ne. Tiesiog monotoniškai kartokite ir vieną dieną atsikelsite kaip naujas žmogus. Procesas bus greitesnis jei sakysite tai su teigiamu nusiteikimu. Taip, taip paprastai mes keičiame įsitikinimus. 

Man atrodo

Dažnai žodis naudojamas žmonių, kurie diskusijoje nori parodyti savo žinojimą ir hipotetiškai įmeta savo mintį kaip lyg ir dalyvaujantys lyg ir ne. Man atrodo sako žmonės kurie neišmano, o nori pasirodyti išmaną. Man atrodo vis nori įterpti žmonės, kurie nori dalyvauti diskusijose, tačiau konkrečių žinių apie joje vyraujančias temas neturi. Man atrodo dažnai naudojamas žmonių, kurie nori pasikelti savivertę. Reikšdami man atrodo nuomonę, jie ieško bendraminčių ir bando „pataikyti“ į temą svaidydami atsitiktinius „man atrodo“. Dažnai dreifuotojai gyvenime naudoja man atrodo. Man atrodo, kad didės algos. O man atrodo, kad prekės brangs. Nei vienas nei kitas nėra apibrėžtas konkrečiais faktais, todėl visas pokalbis taip ir vyksta, „man atrodo“ kontekste iš tuščio į kiaurą apie nieką. Taip, tai būdingai didelei daliai žmonių, kurie gyvena gyvenimą, kuriame turi daug tuščio laiko ir nori jį užkamšyti kalbomis bei veiklomis apie man atrodo “faktus”.

“Tu”, kuomet kalbame apie save

Žmonės dažnai kalba apie save, sakydami “tu”. Kodėl? todėl, kad kalbant apie save “tu”, labai patogu nusimesti atsakomybę kažko nedaryti. Apsidairykite aplinkui ir pamatysite, kad tik keli žmonės iš šimto gali aiškiai vertinti savo elgesį ir apie save kalbėti pirmuoju asmeniu. Todėl, kad viską prisiimti ant savęs ir sakyti “aš” reikalauja drąsos ir pastangų veikti ir spręsti problemas. Pavyzdžiai:

  • Jus kažkas įžeidžia, o jus sakote draugui: žinai, kai tave kažkas įžeidžia tu jautiesi blogai
    • Jei jus kažkas įžeidė, turite jam tai pasakyti, o ne sulaikyti savyje ir kaupti šiuos nepasitenkinimus, kurie žaloja jūsų savivertę ir iškeliaus tiems žmonėms, ant kurių galite pykti ir nebijote prarasti. 
  • Jūs pykstate, tačiau sakote: žinai, kai pyksti, nori padaryti x ir x.
    • Jūs pykstate tačiau kalbate apie kažką. Jei jus kažkas supykdė, išdrįskite būti savimi ir pasakyti kas kur kada jums nepatiko. 

Ir taip toliau ir panašiai. Puikiai žinote situacijas, daug pavyzdžių nereikia. Pradėkite stebėti aplinką ir žmones besielgiančius joje. Pamatysite pilną pavyzdžių. Stebėkite kaip jie kalba ir elgiasi. Pamatysite, kad tai yra žmonės, kurie kalba, bet nedaro. Kaip tobulintis ir keisti šį dėmenį?

  • Savianalizės meditacija. Dienos metu užsirašykite visas situacijas kuriose apie save kalbėdamas sakėte tu. Tada vakare, dienoraštyje pasirašykite situacijas ir pakeiskite jas kalbėjimu apie save. Meditacijos metu įsivaizduokite kiekvieną situaciją kalbėdamas apie save . Nėra specialių meditacijos instrukcijų. Tiesiog atsisėskite lotoso poza patogiai, tiesia nugara. Meditacija yra proto būsena, todėl neteikite per daug reikšmės detalėms kaip sėdėsite. 

Tai – trumpa žodžio ir jo naudojimo apžvalga. Šią temą netrukus apkalbėsite plačiau, kadangi tai viena pagrindinių saviugdos temų.

Negaliu

Vienas dažniausiai vartojamų žodžių. Jei sakote negaliu, tai jūsų žodžiai virsta veiksmu – jūs negalite daryti. Kai kurie dalykai atrodo sunkiai pasiekiami todėl gali atrodyti, kad negalite. Taip pat svarbu susivokti ar tai ką darote yra iš tiesų ko norite, ar darote dėl to, kad to nori iš jūsų kiti: šeima, aplinkiniai, darbas, aplinka, įsitikinimai, vertybės. Net jei manote, kad negalite, vistiek sakykite – galiu. Pradžioje skambės neįtikinamai, tačiau taip spausdamas save nuo įsitikinimo “negaliu” iki “galiu” persilaušite ir po kurio laiko pradėsite galėti ir daryti. Jeigu norite didelio tikslo, savaime suprantama, kad pradžioje atrodys, kad negalite to pasiekti ir nesinorės daryti, kadangi jis reikalauja daug laiko, pastangų, valios bei naujų įgūdžių. Čia padės darbų planavimas ir šiek tiek kantrybės. Tuomet jau laikas išgrynins ar norite tai daryti, ar ne ir galiausiai galėsite nubrėžti galite ar negalite. Mes jau kalbėjome apie galiu, kad jo nenaudoti, kai negalite kažkam kažko iš išorės. Čia galiu oreantuotas į save. 

Viskas/niekas/visi/visur/visada/niekada

Kalbėdami apie dalykus, nevartokite paminėtų žodžių. Tai parodo absoliutinę reikšmę, kas rodytu, kad viską žinote, ar išbandėte visus galimus galimybių variantus. Negalime sakyti, kad “niekas taip nedaro”, ar “visi taip daro”, nes mes nežinome visų žmonių ir visų jų bandymų. Tokius žodžius vartojantis žmogus yra linkęs į kraštutinumus, o tai reiškia tai, kad žmogus linkęs į priklausomybes. Tai taip pat parodo žmogaus ribotumą. Jei girdite žmogų taip sakant – atsisveikinkite, eikite kuo toliau ir negrįžkite. Pateikime kelis pavyzdžius:

  • Visi žmonės taip mano
    • mes negalime pasakyti, kad žinome visus žmones ir jų nuomones. To niekada nebuvo ir nebus. 
  • Visi žmonės taip sako
    • mes negalite teigti, kad visi žmonės taip sako, kadangi neišklausėme visų jų nuomonės. To niekada nebuvo ir nebus. 
  • Visi taip daro
    • negali būti, kad visi taip daro, kadangi mes nežinome visų žmonių veiksmų. To niekada nebuvo ir nebus. 
  • Viskas yra blogai
    • dažniausiai tik keli aspektai yra blogai, o visa kita gerai. Apibrėžkite kas yra blogai ir kas yra gerai. Taip atsiribosite nuo kraštutinumų ir realiau suvoksite realybę ir savo būvimą joje. 
  • Viskas atsibodo
    • Šis posakis- nuovargio ir išsekimo ženklas. Šį posakį keiskite į: atsibodo tai arba tai, tačiau visa likusi dalis klostosi gerai. 
  • Visada nepavyksta
    • nepavyko pirmi dvidešimt bandymų, tačiau aš bandysiu toliau. Šį kartą bandysiu kitaip ir man pavyks. O jei nepavyks, kreipsiuosi pagalvos ir t.t.

Dieve dieve… Jezau Marija…

Labai plačiai nesąmoningai naudojami žodžiai. Vieni naudoja juos apibūdinti esamai situacijai, kiti naudoja parodyti, kad yra linkę į savigailą ir aukos vaidmenį. Aukos rolėje gyvenantis žmogus nuolatos lyg netiesiogiai kalbasi su Dievu ar kreipiasi pagalbos į Jėzų norėdamas išsiaiškinti “už ką aukštesnės jėgos šią būtybė taip baudžia”. Pavyzdžiai:

  • Susižalojama, prarandama šiek tiek finansų ar nutinka nelaimė
    • Dieve dieve, už ką tu mane taip baudi
      • Kadangi auka negali prisiimti atsakomybės už savo gyvenimą, suprantama kodėl ji klausia aukštesnių galių kodėl jai taip nutiko. Nesąmoningai auka mano, kad aukštesnės galios, Dievas, visata ar kūrėjas yra atsakingas už visą visatos veiksmų tėkmę, todėl ir galvoja, kad tai nutiko jai aukštesnių galių valios dėka. Nuostabus pavyzdys to, kad turime aiškiai suvokti kaip veikia mūsų smegenys tam, kad suvoktume savo veiksmus, jų pasekmės ir gautus rezultatus
  • Atsitinka nelaimė žmogui iš aplinkos
    • Jėzau Marija… (kaip baisu)
      • Tai reakcijos išraiška, kuri įvyksta automatiškai. Tačiau jeigu suprantame priežasties ir pasekmės dėsnius, galime suvokti kodėl įvyko x. Jei žmonės suprastų, kad rezultatas x yra y veiksmo pasekmė, tuomet galėtų sakyti, kad: “Jam atsitiko x, nes elgėsi y” ir automatiškai dingtų noras jo gailėti. Empatija yra būtina, tačiau norint pokyčio, reikia tiesmukiškumo, o būtent to ir reikia žmonėms, kurie gyvenime nesąmoningai daro klaidas tam, kad kiti jų gailėtų
  • Sužinoma kažkas blogo
    • Dieve dieve….
      • Tokia žmogaus reakcija parodo jo norą prisidėti prie masinės savigailos ir būti vieningais su žmonėmis, kurie kartu liūdi dėl to, kas įvyko. Didžioji dauguma situacijų žmogaus tiesiogiai nepaliečia ir jam yra visiškai neaktualios, bet neturint ką veikti jis tobulai prisideda prie liūdėtojų grupės ir taip puikiai užkamšo savo laisvą laiką. Bei svarbiausia, parodo, kad yra labai suprantingas ir empatiškas. Iki tol, kol nereikia imtis veiksmų. 

Situacijas galima moduliuoti toliau, tačiau esmę tikrai supratote. Negalvokite, kad Dievas, kūrėjas ar visata jus baudžia. Pamokos yra tam, kad jas išmoktume ir tapę stipresni judėtume toliai. Taip, tikriausiai kūrėjas visiems mums turi numatęs kelią, tačiau tai nereiškia, kad jis mus baudžia ir nori, kad būtume nelaimingi vargšai. Ar jūs manote, kad Dievas, jus, tokius tobulus ir sudėtingus sukūrė tam, kad būtumėte nelaimingas vargšas? Pagalvokite apie tai, koks sudėtingas ir nuostabus kūrinys jūs esate. Technologijos pažengusios gan toli, bet smegenys šiai dienai yra dar tik mažai išstudijuota sritis. Daktarai mokosi dvylika metų tam, kad gerai išmanytų vieną sritį ir tas mokymasis trunka visą gyvenimą. Jūs esate nuostabus, labai sudėtingas dieviškos technologijos kūrinys, todėl negalvokite, kad Dievas jus baudžia ar naikina. Stebėkite save kaip reaguojate į situacijas ir vietoje aukščiau išvardintų reakcijų, uždavinėkite klausimus:

  • Kodėl man tai nutiko? 
  • Ką galėčiau padaryti, kad tai neatsitiktų?
  • Ko turiu išmokti, kad judėti toliau?
  • Ar tai, kas vyksta aplink yra aktualu man? ar aš tik noriu pasirodyti supratingas?
  • Kaip aš nusimetu atsakomybę nuo savo veiksmų, kad kaltinčiau išorines jėgas?
  • Kokio veiksmo pasekmė yra šis rezultatas? 
  • Kodėl aš darau veiksmus, kurie man neduoda rezultato arba duoda neigiamą?

Apie aukos vaidmenį ir tai, kaip mūsų įpročiai, susiformavę smegenyse formuoja mūsų asmenybę, kalbėsime daugiau. Šiam kartui atsiminkite: Iš dalies sąmoningumas tai klausimų uždavinėjimas. Kuo daugiau permąstysite savo esamus suvokimus ir įsitikinimus, tuo labiau tapsite savo geresne versija.

Tingiu

Kai kurie žmonės labai dažnai ir net labai su pasididžiavimu mėgsta pasakyti, kad “tingiu” ką nors daryti. Ypač kai kažkas paprašo kažką padaryti dėl jų. Sakydamas, kad tingite, jūs nesąmoningai sau patvirtinate, kad negalite, nenorite ar nepajėgiate kažko padaryti. Jums kartais atrodo, kad jūs juokaujate, tačiau  protas viską priema tiesiogiai. Vietoje to, kad ieškotumėte sprendimo atlikti užduotį ar darbą, jūs pasakote “tingiu” ir nebegalvojate apie tai. Tingėjimas taip pat yra atidėjimas į neegzistuojantį laiką. “Tingiu daryti dabar, todėl padarysiu vėliau arba iš vis nedarysiu”. Kadangi tingiu neturi laiko apibrėžties, tai virsta įpročiu, kurio galiojimo laikas neribojamas. Tinginiai ypatingai tingi padaryti kažką, ko paprašo padaryti žmonės neatlygintinai. O ką padaryti, kad netingėti? Kaip pakeisti “tingiu”?
Visų pirma, turime nustatyti, kas slepiasi už tingėjimo, o priežastys gali būti tokios:

  • Esate pavargęs
    • jei esate pavargęs, nesakykite tingiu. Sakykite, kad esate pavargęs ir šiuo metu norite pailsėti, kad atgauti jėgas. Po to padarysite tai, apie ką kalbama
      • Savo pojūčių neatpažystantis žmogus nejaučia kada yra pavargęs, todėl negali to pasakyti. Jei daug laiko darote tai, ką reikia, o ne norite, suprantama, kad esate praradęs suvokimą apie savo pojūčius. Iš kur jums žinoti, ko norite, jei neleidžiate norėti. Mokomės aiškiai ir konkrečiai atpažinti pojūčius ir juos išreišti. Žinoma, jei sakote “tingiu”, dėl to, kad norite atsikratyti prašymo ar atsakomybės, tai jau kitas reikalas. Laukia dideli darbai, tačiau jūs tinkamame kelyje. 
  • Jūs nenorite
    • Jei nenorite, turite taip ir pasakyti. Daug žmonių to padaryti negali, nes jie bijo parodyti savo netobulą pusę, kuri nenori daryti visko, ko jos paprašo. Jie apsimeta, neva yra labai geri, tačiau šiuo metu “tingi”, o kai nenustatoma data, kada kažkas bus padaryta, “tingiu” reiškia, kad tai neįvyks niekada. 
  • Jūs negalite
    • Laiko atžvilgiu tiesiog negalite padaryti tai, ko kažkas paprašo, ar tai, ko norite ne prioritetine tvarka.
      • Susidėliokite darbus taip, kad aiškiai žinotumėte, ką padaryti galite, o ko ne. Jei negalite padaryti, pasakykite kitam žmogui, kad “atsiprašau, bet šiuo atveju padėti negaliu. Kreipkis į mane vėliau ir pasistengsiu surasti laiko”. Sakome “pasistengsiu”, o ne “pažadu”, nes pažadėti padėti negalite. Kiekvienas žodis labai svarbus, todėl prieš pasakydami viską pasveriame. 
  • Jums gaila atiduoti save nemokamai
    • Savanaudis žmogus gaili savęs visu 100-u procentų. Jis taip nenori duoti, kad net nekalba su žmonėmis, jei tai jam neduoda kažkurio tipo naudos.
      • Jei esate savanaudis, labai patogu sakyti “tingiu”, nes taip puikiai pasiteisinate, kodėl negalite padėti ar kažko padaryti. 
  • Tai patogu
    • Patogu sakyti tingiu, nes tuomet nereikia nieko daryti. Galite sėsti ant fotelio ir žiūrėti televiziją. 
  • Padeda atidėlioti
    • Tingiu puikiai padeda atidėlioti darbus, kurie reikalauja pastangų. Ypač tuomet, kai esate įpratęs nieko nedaryti dėl savo šviesesnės ateities ir geresnio gyvenimo. Tingiu yra puikus pasiteisinimas neinvestuoti savo jėgų dėl ateities, o naudoti jas malonumui dabartyje.
      • Pradėkite po truputį neatidėlioti. Jei jums tai nepatinka ir norite tai keisti. Jei tai jums nekelia problemų, toliau “tingėkite” ir gyvenkite taip, kaip gyvenate. 

Siekdami geresnės savo versijos jūs norėsite pripažinti sau daug savo trūkumų. Vienas iš jų – tingiu. Jei kažką norite nuveikti dėl geresnės savo ateities, tingiu jūsų žodyne turi nelikti. Ar vieniša mama gali sau leisti tingėti ir nedaryti vaikui valgyti, neiti į darbą ar nesutvarkyti namų? Tingiu yra neryžtingų žmonių žodis. Jūs toks neesate. Bent jau nebūsite. 

Visi ir panašūs žodžiai yra patogus būdas vengti kažko daryti. Jei nenorite geresnio gyvenimo, norite atidėlioti, tingite daryti, toliau vartokite šiuos žodžius. Jei norite tapti nauja asmenybe kuri vis auga, tampa vis geresne savo versija kuri patinka sau pačiam ir apinkiniams ir patiria malonumą dėl to, po truputį šalinkite šiuos žodžius kol jų neliks visiškai. Kai transformuositės į kitą asmenybę ir jūsų veiksmai bus priešingi nei aukščiau išvardinti žodžiai – tuomet jūs suprasite esmę, kuri čia parašyta. Tuomet sakyte “dabar suprantu apie ką čia kalba”. Tačiau reikia atsiminti, kad visi nevartojami žodžiai, sudaro vieną pasąmoningai slepiamų ketinimų ekosistemą. Šalinkite ne tik žodžius, tačiau ir priežastis, kurios skatina juos naudoti.  

Kokius žodžius naudoti, kad pradėtume keisti savo proto būseną, veiksmus ir emocijas?

Kokius žodžius naudoti

Ačiū/dėkoju

Dėkingumas yra tai, kas turi lydėti mus kiekvieną dieną. Tačiau dauguma žmonių dėkingumą yra pamiršę arba neteikia jam didelės reikšmės. Dėkodami ne tik įvertiname kitą žmogų, tačiau ir patys pasijuntame geresni, kadangi duodame. O tikrasis gavimas yra davimas. Dėkingumas sukurias pagarbos ir supratingumo atmosferą, kurioje tvyro ramybė ir harmonija. Dėkodami kitam žmogui parodome, kad suprantame jo pastangas kurias jis daro dėl mūsų. Neįmanoma būti vienu metu ir piktu ir dėkingu, kadangi vienu pykčio atveju analitinis protas ieško priežaščių nepasitenkinti situacija, o dėkingumo atveju kūrybinė dalis dėkoja už įvykį kuris moko, veda pirmyn. Dėkingumo praktika yra puikus įrankis atleisti priešams, draugams, kurie pasielgė ne taip. Visiems ant kurių laikome nuoskaudas. Dėkingumas padeda suvokti, kad įvykiai, kurie mus skaudino yra pamoka ir žinios, kurios mums buvo duotos. Iš kiekvieno jo mes galime išmokti kažko naujo, todėl tai duoda mums patirties ir mus augina. Ir kaip mes galime ant ko nors pykti, kai tas kažkas mums kažką davė, net jei tai negatyvi patirtis? Tai iš esmės išspręndžia visas nuoskaudų problemas, kadangi jei esate dėkingas savo mokytojams, jūs ant jų nebepykstate. Genialu. Jei išmoksite į skausmingas patirtis žiūrėti kaip į pamokas, kurios jus užaugino, žiūrėsite su dėkingumu ir nelaikysite pykčio. Sveikiname, jūs ką tik paleidote pyktį. 

Atsiprašau

Atsiprašymas yra ypatingai svarbi gyvenimo dalis. Atsiprašymas lydi kiekvieno žmogaus gyvenimą kiekvieną dieną. Atsiprašydami mes suvokiame savo netobulumą ir pripažystame, kad kitas žmogus yra lygiai toks pats teisus kaip ir mes. Atsiprašyti svarbu visuomet kai manome, kad užgavome kito žmogaus jausmus ir emocijas. Dėl mūsų poelgio žmogus gali jaustis blogai dar ilgą laiką, tačiau atsiprašymas gali viską sudėlioti į vietas. Jei mokate nuoširdžiai atsiprašyti, jūs jau galite labai daug. Atleisti sau taip pat yra labai svarbu, todėl kad viskas ką jaučiame kitam žmogui yra tai, kas kenkia mums patiems: jei pykstame, vis sukuriame savo kūne cheminę reakciją, kuri sukuria „kovok arba bėk“ būseną ir nuolatos tampame įsitempę ir negatyvus.
Atsiprašau, ypatingai gerai naudojamas komunikacijoje, kuomet nenorima įžeisti kito žmogaus jausmų ar pastangų. – Gal nori susitikt? – Atsiprašau, bet šiuo metu turiu darbu, o po to noriu pailsėti. – Gal gali man padėti? Atsiprašau, bet šiuo metu esu išvykęs. 

Noriu

Kad veiktume sklandžiai ir efektyviai, labai svarbu aiškiai apibrėžti ko norime ir ko savo norais siekiame. Didelė dalis žmonių gyvena taip, kad aiškiai negali apibrėžti ko nori iš savo gyvenimo. Iš dalies tai norai suformuoti socialinio spaudimo, kaip antai geras darbas, didelė alga, puikus automobilis, sėkmė. Ir dažnai jie visai ne tai ko pats žmogus nori giliai viduje. Noras turėti tai, kas suteikia išorinį sėkmės įvaizdį dažnai kainuoja sveikatą, laiką, puikius ryšius su artimaisiai, depresiją, egzistencinę krizę, liudesį, kai dėl to, ko sąlyginai norime, aukojame tai, ką turime čia ir dabar ir kas mus padaro laimingus, sveikus ir įprasmina gyvenimą. Naudojant noriu, visuomet atsiranda galimybė pasirinkti, apgalvoti, pasverti ir bandyti suvokti kas yra priimtiniausia man pačiam šiuo metu. Jei ilgą laiką buvo elgiamasi taip, kaip reikalauja situacija arba aplinka, prireiks daug laiko sugrįžti į save ir pradėti jausti savo pojūčius. Jei daug dirbama ir atsiribojama nuo kūno poreikių teigiant, kad „man nereikia ilsėtis“, „galiu dirbti be pertraukų“, galiausiai ateina tokia diena kai įvyksta atkrytis ir tada tenka mokėti traumomis, kritinėmis arba lėtinėmis ligomis bei pablogėjusiais santykiais. Tai – viena svarbiausių temų žmogaus gyvenime ir dažnai sprendžiama pas specialistus kabinete, tačiau niekada iš teisingo kampo. O kampas toks – pripažinti sau ko norite ir pradėti norėti. Nuo šiandien užduokite sau klausimą: ko šiandien noriu? Ar tai ko noriu yra mano poreikis, ar dėl kažko kito? Galiausiai gali paaiškėti, kad viskas ko norime tai gerų sąntykių, puikios šeimos, šiltų namų, gero stabilaus darbo ir jaukaus namų židinio – visą tai kas iš esmės suteikia tikrąją palaimą ir pilnatvę. Prireiks laiko ir darbo pradėti norėti, tačiau pradžią jūs ką tik padarėte – persvartėte ko norite, o ko ne. 

Patinka/nepatinka

Pasakyti kas patinka visai nesudįtinga. Sudėtingiau parodyti savo asmenybę ir parodyti tai, kas mums nepatinka. Lengviau “nuryti” kito žmogaus žodžius skirtus mums, nei pasakyti, kad mums tai nepatinka. Išdrįskite pasakyti visiems, kas juose jums nepatinka. Tik įspėjame: galiausiai galimai dings visi apsimestiniai draugai ir pažystami ir liksite vienas. Todėl, kad žmonės dažnai elgiasi ir veikia blogai, o išgirdę tiesą iš šono labai įsižeidžia ir tiesiog patys išeina. Tačiau pliusai tokie, kad:

  • Pasakydami kas jums nepatinka, jūs atstovaujate savo interesus, vertybes. 
  • Jūs auginate savo pasitikėjimą, kadangi sakote tai, ką jaučiate
  • Jūs leidžiate sau norėti ir daryti tai, ko norite
  • Jūs sukuriate galimybę pakeisti situaciją
  • Jūs atsifiltruojate kurie žmonės jums yra svarbūs, o kurie ne. Tai įvyksta tiesiog natūralios atrankos metodu, jums pasakant ką manote apie žmonių kalbas ir poelgius adresuotus jums arba kitiems.
  • Jūs paleidžiate savo poreikį pareiškti savo poreikį išreikšti nepasitenkinimą
  • Galiausiai – jūs esate jūs

Specialus įspėjimas. Žmonėms nepatinka girdėti, kad jų elgesys skaudina ar žeidžia, todėl tokius žmones galimai pašalinsite iš savo gyvenimo. Bet kokiu atveju tai padaryti būtina, kadangi tai darome dėl savo pačių gerovės. Net nebūtina to sakyti garsiai, tiesiog susidarydamas nuomonę apie žmogaus elgesį sau viduje pripažinkite, kad jums tai nepatinka ir jūs nenorite leisti laiko su tokiu žmogumi. Atrodo liūdna ir vieniša? Ne. Kaip tai? Kodėl? Todėl, kad tokie žmonės nebeužima jūsų laiko ir jūs laiką turite sau, kurį galite leisti savo malonumui, tobulinimuisi, darbui, ar žmonėms, su kuriais jums gera. Dažnai santykiai yra priklausomybė puoselėti tam tikras negatyvias mintis, todėl jei esate tokiame, visų pirma reikės pakeisti save, kad nenorėti jame būti. Ir tai įvyks natūraliai. Kaip tapsite pozityvus žmogus, su negatyviu tiesiog neturėsite ko kalbėti ir natūrali atranka pašalins jį iš jūsų gyvenimo. 

Kitas patinka momentas labai svarbus jūsų gyvenimui ir jūsų buvimui jame, visomis to prasmėmis. Mes turime daug interesų, pomėgių, kuriuos mums gera daryti. Tačiau kartais būna dienų, kuomet jaučiamės išsekę, pavargę, ne nuotaikoje, nepatenkinti savimi, kitais ir t.t. Mums iš esmės patinka užsiimti mums patinkačia veikla, tačiau dažnai mes apie ją sakome, kad nenorime to daryti, arba to nemėgstame. Vertindami savo vidinę būseną, kuri šiuo atveju sukelia negatyvius išgyvenimus, šią emociją mes perkeliame ant savo mėgstamos veiklos. Ką tai reiškia? Kas kartą kai norite daryti tai, kas jums patinka, jūs perkeldami savo negatyvią būseną, sakote, kad to daryti tuo metu nenorite. Įsiminkite visam laikui: jei mėgstate sportuoti, tapyti, bendrauti, plaukioti, niekuomet nesakykite, kad jums tai atsibodo, nenorite to, arba dar blogiau, nekenčiate to. Jūs visuomet apie savo mėgstamą veiklą atsiliepsite teigiamai, kadangi jei ir kuo daugiau kalbėsite apie tai neigiamai, jūs galiausiai kalbėdami apie tai, pavesite tai kūnu: nebemėgsite veiklos iš tiesų. Atsiminkite, viskas visuomet turi būti apibūdinama taip, kaip yra. Jeigu esate pavargęs, tuo metu norite kitko, džiaugiatės kitomis akimirkomis, nesakykite ant savo mėgstamos veiklos, kad tingite ją daryti, ar nemėgstate jos. Visuomet sakykite, kad mylite ir norite daryti tai arba tai, tačiau šiuo metu norite kitko. Nes jei mes negayviai galvosite apie dalykus kurie mums patinka, galiausiai jų nemėgsime. Ir atvirkščiai, kuo daugiau kalbėsime apie tai teigiamai, tuo daugiau norėsime tą daryti. Jūs dirbate darbą, kuris jums patinka. Jūs kalbate apie jį pozityviai, dirbate jį su džiaugsmu, todėl esate laimingas ir einate į darbą su šypsena. Tas pats apie santykius, draugystes ir tiesiog būvimą. Tuo tarpu kaip jūs jaučiatės kai nemėgstate darbo ar santykių ir pastoviai kalbate apie tai neigiamai? Jūs suteikiate gyvybę viskam apie ką kalbate, todėl kuo daugiau kalbate apie tai, ko nenorite, nenorite to vis labiau ir labiau. Mylima veikla yra vienas didžiausių gyvenimo dalykų, nesvarbu ar tai muzikos klausymas ar žaidimas su vaikais, vakarienė su šeima. Neperkelinėkite savo negatyvių būsenų ant to, ką mylite. Taikoma ir veikloms ir santykiams. Tai ką daryti? 

  • Kad nesulaikytumėte negatyvių jausmų, viskas turi būti reiškiama tiesiogiai. Kažkas kažkur nepatiko, pasakykite apie viską. Problema ta, kad dauguma žmonių nemoka komunikuoti tiesiog pasakydami neapatinka x ir x, vaidina labai mandagius ir kaupia negatyvias emocijas savyje. Galiausiai pyksta ant savęs, nes neleidžia būti sau savimi. O kodėl tai yra? todėl, kad vaidina, jog viskas visur ir visuose patinka.
  • Nevaidinkite to, kas nesate. Tiesiai, bet ramiai ir su pasitikėjimu pasakykite visur viską, ko norite, nenorite, patinka, nepatinka. Kaip išmokti iš naujo taikyti šią metodiką, skaitykite čia
  • Ką mylite? Ką mylite, mylėkite visuomet. Visada būkite apie tai geros nuomonės. Mylite savo partnerį, tačiau šiandien jis jums nepatinka? Būkite geros nuomonės apie jį ir išsiaiškinkite tikrąsias priežastis, kodėl šiandien į jį žiūrite kreivai. Ar tikrai problema jame? 90% laiko problema mumyse. Mylite pasivaikščiojimą gamtoje? Mylėkite visuomet. Jie šiandien norite ilsėtis namuose, nesakykite, kad nebenorite vaikščioti gamtoje. 
  • Visada ieškokite tikrųjų priežaščių kodėl norite savo nepasitenkinimą perkelti ant to, kas jums svarbu ir ką mylite. Klausimai kurie padės išsigryninti?
    • Kodėl šiandien nenoriu daryti to, ką mėgstu? Neturiu jėgų? Kodėl? Kas mane išsekino? Pakeiskite arba optimizuokite tai
  • Neturiu nuotaikos. Kodėl? Kas nutiko? Kas ją sugadino? Ar tikrai jis kaltas, ar tai mano reakcija?
  • Ar tai ką myliu iš tikro yra tai, ką myliu aš, ar dėl to, kad susidaryčiau nuomonę apie tai, jog esu kažko vertas nes tai darau?

Ir taip toliau ir panašiai. Mes visuomet prieisime tašką, kur jūs, turėsite nustoti sau meluoti ir pripažinti tiesą. Ir kad būtumėte laimingas darytumas, jausdamas, sakydamas, tai, ką norite, o ne tai, ką reikia. 

Dabar

Apie dabarties akimirką kalbama labai daug. Tačiau viskas ką norime padaryti, turi būti darome tuojau pat, arba suplanuotą laiką, kada pasirenkame. Toks laikas kaip „vėliau“ arba „kažkada“ – neegzistuoja. Todėl labai svarbu viską suplanuoti taip, kad būtų daroma tada kai suplanuota arba dabar. Laiko atžvilgiu neegzistuoja nei ateitis nei praeitis, todėl egzistuoja tik dabarties akimirka. Bet daryti dalykus dabar daryti sunku, nes reikia daryti. O kalbėti ar nukelti į neegzistuojančią datą daug lengviau nei imtis veiksmų. Mokinkitės būti “dabartistu”- žmogumi viską darančiu dabar. Tapsite nenustabdomas ir nuolat judantis kaip ryklys. 

“daryti dalykus dabar daryti sunku, nes reikia daryti

Lavinkite įgūdį daryti dabar. Jei sunku suvokti kaip, pagalvokite apie tai, kad kai dirbate darba nuo 8-os arba 9-os valandos ir turite tai dirbti, jūs darote, nesvarbu pavargęs jūs ar neišsimiegojęs. Taigi į darbus, užduotis ir atsakomybes irgi pažiūrėkite kaip į prievolę dėl jūsų pačių geresnės ateities. Keli praktiniai patarimai:

  • Trijų sekundžių taisyklė
    • Negalite pradėti savo užsibrėžtos užduoties. Niekaip nepavyksta išsijuginti. Skaičiuokite iki trijų ir pradėkite. Atrodo juokinga, tačiau tai veikia. Ypatingai kai šį įgūdį lavinsite nuolatos. Galiausiai pajausite, kad kai nenorite daryti, o užstrigote pramogose, galvoje automatiškai įsijungs skaičiuoklė iki trijų. 
  • Dešimties sekundžių taisyklė
    • Tas pats kaip ir trijų sekundžių taisyklė, tačiau skaičiuojame iki dešimties. Tai darome tuomet, kai norime pabaigti daroma veiksmą arba norima pabaigti ciklą. 
  • Po veiksmo
    • Kažką darote. Pasakote sau, kad pradėsiu daryti tai ką noriu, kai pabaigsiu šią užduotį.

Pradžioje bus sunku, tačiau vis lavindami įgūdį daryti dabar, galiausiai jį išlavinsite. 

Padarysiu

Kuomet kalba eina apie tai ką ruošiatės daryti, labai svarbu naudoti tinkamą kalbą savo veiksmams išreikšti. Jei turite užduotį, kurią norite padaryti, tuomet naudokite žodį padarysiu, vietoje to, kad sakytumėte pabandysiu. Situacija ta pati, tačiau požiūro kampas – skirtingas. Pirmu atveju jūs imatės užduoties, nes esate užtikrintas tuo, kad norite jos, norite ją atlikti, norite jos atlikimu kažką pasiekti. Poreikis ateina dėl priežasties ir trokštamo rezultato, kurio norite jūs. Kitu atveju, kai ruošiatės pabandyti, tai sakydami iš karto sėjate neužtikrintumą, ir sakote, kad užduotis nebus atlikta. Kai skamba tiesiogiai, tai deklaruojama taip, kad pabandysite, tačiau už bandymo skraistės slepiasi dvejonės, abejingumas ir nepasitikėjimas savo jėgomis. Taip pat svarbu suvokti, kad šis poreikis gali būti ne dėl to, kad norima, o dėl to, kad yra postūmis iš aplinkos kuris verčia tai atlikti. Prieš tai svarbu išsigryninti kas yra “mano poreikiai dėl manęs”, o kas yra poreikiai dėl kitų. Čia keliaujame prie kito vartojamo žodžio

Renkuosi/nusprenžiau

Renkuosi, yra dar vienas žodis iš vidinio poreikio kategorijos. Renkuosi yra aiškus parodymas to, ką ruošiatės daryti iš esamo galimybių pasirinkimo. Šis žodis padės aiškiai apibrėžti ką tuo metu norite daryti. Ypatingai gerai veikia ne tik vidinėje komunikacijoje, tačiau ir tuomet, kai bendraujate su kitu žmogumi. Situacija galimai gali būti tokia:

Pirma situacija

Man: gal norėtum kur nors kartu praleisti šią popietę?
Aš: Taip žinoma. Turiu padaryt darbą, todėl noriu ištrūkti

Šiuo atveju į pasiūlymą buvo atsakyta teigiamai, kadangi aš sakau, kad darbą TURIU, o ne noriu padaryti. Pasąmoningai sau sakau, kad darbą darau per prievartą ir manau, kad galiu ištrūkti, kadangi aš vengiu daryti visko, ką darau per prievartą.

Antra situacija

Man: gal norėtum kur nors kartu praleisti šia popietę?
Aš: labai ačiū už pasiūlymą, bet atsiprašau. Šiuo metu darau darbą, kurį labai noriu pabaigti ir kad jauščiausi gerai, renkuosi jį pabaigti iki galo. Jei nepabaigsiu, labai blogai dėl to jausiuos. Ką manai jei susitiktume kitą dieną?

Kas įvyko šioje situacijoje? Į pasiūlymą aš visų pirma atsakau su padėka, kadangi esu dėkingas už tai, kad kitas žmogus mane vertina ir kviečia mane į susitikimą. Tuo pačiu parodydamas man, kad aš jam svarbus, nes skiria savo laiką man ir dėmesį. Po to, aš atsiprašau už tai, kad neužgauti jo jausmų ir taip pat parodyti, kad jis man svarbus. Pasakau, kad šiuo metu darau tai, ką jaučiu norįs daryti, kaip jausiuosi jei nepadarysiu ir pasiūlau susitikti kitą dieną, taip pat parodydamas, kad tas žmogus man svarbus ir noriu su juo leisti laiką. Esmėje aš pasakau jam ką renkuosi daryti, o ne ką man reikia daryti. 

Dažnai tokia komunikacija gali skambėti labai neapižrėžtai ir padrikai, kur nei viena nei kita pusė nenori nieko daryti, o tiesiog tuščiai kalbėti. Pavyzdžiui: gal norėtum kur nors nueit, kažką paveikti, ar šiaip ką, nežinau? Nu taip, tikriausiai galim kažką pamąstyti, bet kažkada vėliau turbūt, matysim, nežinau. 

Kuo tiksliau apibrėšime savo tikslus, norus, darbus, bei suplanuosime laiką, tuo aiškesnė bus mūsų energijos kryptis ir tuo aiškiau žinosime ko norime iš savęs ir savo gyvenimo. Kuo daugiau užsibrėšime tikslų, tuo daugiau energijos generuosim jiems atlikti. Rinkimės daryti tai, ką norime ir kas mums teikia džiaugsmą. 

Žinoma

Puikus, tvirtas žodis, kuris parodo jūsų užtikrintumą ir patvirtina pašnekovo nuomonę. Jei norite tapti ramesnis ir labiau pasitikintis savimi, jūsų žodynas turi tapti aiškiai ir užtikrinai parodantis jūsų ketinimus. Žinoma yra puikus žodis spinduliuojantis draugiškumą bei pasitikėjimą savimi, savo jėgomis bei pašnekovu. 

Galiu ir padarysiu

Dar galingesnis žodis kuris patvirtina jūsų ketinimus ir sukuria energiją veikti. Pabandykite pasakyti šį žodį ir pajausti jo galią. Sunku pasakyti jį nuleidus galvą ir akis žemyn. Nebent tuomet, kai kažkas jus verčia kažką daryti. Drąsiai galėkite daryti sau ir dėl savęs, bei darykite. 

Man pavyks

Didžiulę galią turintys žodžiai. Tai – viltis, kurią suteikiate sau siekdami ir dar nepasiekę tikslo. Taip pat, gali būti ne tik naudojamas tuomet, kai kažko siekiate, tačiau ir tuomet, kai keičiate savo įsitikinimus. Iš tokių, kuomet jums visą gyvenimą buvo diegiama, kad “tau nepavyks įgyvendinti, pasiekti” ir t.t. Kartokite sau kasdien “man pavyks viskas” ir taip įsidiegsite suvokimą, kuris jums kurs galimybę įgyvendinti viską, ko norite. Kai įdiegsite sau tai giliai į pasamonę, tiesiog veiksite automatiškai apie tai net negalvodami. 

Nesuprantu

Jei nesuprantate, nelinksėkite galvos bandydami įtikti pašnekovui sakydami, kad suprantu. Dažnai žmonės bendraudami linksi galvą ir rodo, kad supranta ką kalba pašnekovas, tačiau iš tiesų mąsto priešingai. Viduje kilęs noras paprieštarauti, paklausti ar įsigilinti į situaciją lieka neišreikštas. Kuo daugiau tokių kartų, tuo daugiau žmogus neleidžia sau norėti ir po truputį kaupdamas mažus susilaikymus užblokuoja poreikius. Atverkite protą, reikškite savo nuomonę, nebijokite nepritapti. Tai išgrynins žmones su kuriais sutampa interesai, o su kuriais ne. Su kuriais iš tikro norite bendrauti, o su kuriais ne. 

Nenoriu

Jei nenorite – sakykite, kad nenorite. Elgtis taip, kaip nori kitas, prieštarauja mūsų poreikiams, todėl daryti tai ko nori kitas yra nusisukimas nuo savęs, savo prigimties ir savo poreikių. Tam padės praktikuotis sakyti NE. 

Ne

Atrodo, kad ne skamba kaip neigiamas žodis. Tačiau, pasakyti kitam ne, reiškia pasakyti sau taip. Ne sau, tai prieštaravimas savo poreikiams. Nuostabus, labai tvirtas, aiškiai viską apibrėžiantis ir viską į vietas sudėliojantis žodis. Jūs pasakote ne ir visi žaidimai, bei diskusijos baigiasi. Taip sutaupote daug laiko ir visų žmonių energijos. Pasakyti ne kitam – tai galimybių sau atvėrimas. Prioretizuojant save atsiras daug trikdžių, kurie norės jūsų dėmesio: draugas (-ė) susitikti mieste, socialinių tinklų srautas reikalaus dėmesio, Youtube vaizdo įrašai, skambučiai reikalaus pakėlimo, žinutės patikrinimo ar tiesiog susikaupimo stoka. 

Tačiau nereikėtų maišyti ne, su tais atvejais kai žmogus jums siūlo galimybę. O būtent tai ir turi vykti kai atverame protą naujovėms ir galimybėms. Sakyti ne, kai jums siūlo už padaryta gerą darbą 50 eurų, tikrai kvaila. Būkite kuklūs, tačiau išlikite atviras ir galimybėms sakykite taip. 

Tikslų turėjimas prioretizuoja laiką tikrai svarbiems dalykams ir padeda auginti charakterį. Per ilgą, darbo bei savianalizės laiką patys suvoksite kas jums svarbu ir ko atsisakyti bei kam pasakyti ne. Išlaisvinęs save iš laiko švaistymo negatyviems, griaunantiems dalykams ir išsilaisvindami iš praeities nuoskaudų, lydinčių jus kasdien, suvoksite savo proto galimybes ir nenorėsite daugiau nieko daryti, kaip tik realizuoti jas nešvaistant laiko begalei beprasmių veiklų. Kadangi žmogus yra vienintelė būtybė, kuri gali kurti ir kiekvienas yra unikalus su begaliniu potencialu, kuris šiai dienai yra užgožtas. Kai žmogaus galimybės ribotos atliekant funkciją darbe dėl saugumo, jo gyvenimas yra nuo kančios iki pasitenkinimo. Atvėręs proto galias žmogus supranta ką gali nuveikti ir pradeda veikti. Kuo daugiau žinių, tuo daugiau suvokimo. Todėl pradedame mokytis. 

Kuo daugiau jums vaikystėje ir paauglystėje namuose, darželyje, mokykloje, kieme sakė, kad jūs netikęs, nevykęs, blogas, nieko negalite, nesugebate, nieko nepasieksite, turtai ne jums, tuo sudėtingiau bus perrašyti esančius įsitikinimus. Žodžiai yra įsitikinimų išraiška ir jeigu kai kurie įsitikinimai stiprūs, keiskite juos ir nepasiduokite tol, kol tai pasikeis. Net jei netikite tuo pusę metų ir pozityvių, galimybes kuriančių įsitikinimų kartojimas jums atrodo beprasmis.

Negatyvūs žmonės yra įsitempę, kalba greitai, kalba leksikomis, žodžių trumpiniais, nesidomi aplinkiniais, prieštarauja jų mintims. Atkreipkite dėmesį į tokių žmonių kompaniją. Jie mėgsta diskutuoti apie visiškai nereikšmingas temas ir taip užkamšyti laisvą laiką, kurį turi išsilaisvinę iš privalomybės kančios. Jie kalba ir diskutuoja taip lyg suprastų apie: politiką, orą, aplinką, įvykius, žmones, įžymybes. Visiškai jiems nereikšmingus dalykus, kuriuose jie nori atrodyti protingesni vieni už kitus. Todėl dažnai tokios diskusijos įplieskia konfliktus ir priešingą atmosferą. Kvailystės. 

Sėkmingi žmonės tuo tarp kalba užtikrintai, domisi, klausinėja pašnekovo apie jį. Jie į laiką žiūri ne kaip į tuščią langą, kuris skirtas pabėgimui nuo kančios ir pasitenkinimui, o kaip laiką, kuris skirtas galimybėms realizuoti. Sėkmingas žmogus daro tai, ką nori. O kadangi daro tai, ką nori, jam tai patinka ir jis nejaučia noro nuo to pabėgti prie malonumo. Kalbant apie žodžius, žodžiai nėra būtini, nes mintis gali vesti tiesiai prie veiksmo. O tai ir yra visko esmė – tapti darytoju kuris veikia. Daryti tai, ką norime daryti. Jei netikite tuo ką sakote, nesijaudinkite. Štai patarimai, kurie lydės jus kasdieną:

  • Pripažinimas. Pirmas žingsnis norint pakeisti bet ką. AA grupės nariai visų pirma pripažįsta, kad yra problema, tada gydosi. Su pakylimais ir nuopoliais. Jų bus ir pas jus, tačiau nesijaudinkite – tai normali proceso dalis. Pripažinkite sau, kad jums nepatinka jūsų komunikacija ir tada kinetinė energija judins jus į priekį. 
  • Meditacija. Skirkite bent mažą laiko dalį meditacijai, įsivaizduodami tai, ko gyvenime norite. Jei įsivaizduosite tikslus ir svajones ir patikėsite, kad galite tai pasiekti, pradėsite veikti. Tapdamas darytoju jūs mažiau kalbėsite, daugiau darysite. 
  • Stebėjimas. Stebėkite save. Stebėkite ką kalbate ir kaip jaučiatės. Kaip jačiasi aplinkiniai? Jei viskas gerai – puiku. Jei ne, nebekartokite to. 
  • Dienoraštis. Rašykite dienoraštį apie tai, koks esate šiandien, ką kalbate, kas patinka jums jūsų kalboje, o kas ne. Ką norite keisti ir koks planas tai įgyvendinti. Prie užrašo parašykite datą, kadangi po metų, kai būsite naujas žmogus, dienoraštis su jūsų senos asmenybės įrašais jums bus kaip parodymas, kad jūs padarėte pokytį ir jis buvo įmanoma, kaip ir įmanoma visa kitą. Plėsite savo suvokimo ribas. 
  • Atranka. Kurių draugų komunikacija jums patinka, o kurių ne? išdrįskite atsisveikinti su tais, kurie jūsų neaugina ir neteikia džiaugsmo. Jei kai kurie draugai jums tam, kad puoselėti nepasitenkinimą gyvenimu ir dalinimasi skausmu ir pykčiu, pamojuokite jiems “sudie” ir atsisveikinkite. Žinoma, jei norite augti.
  • Pozityvumas. Diekite pozityvumą, nes čia paminėti nevartojami žodžiai yra žemos energijos, o pozityvumas – aukštos. Net jei manote, kad esate “pakankamai” pozityvus, išbandykite save Pozityvaus Mąstymo Diegimo 1-os dalies egzamine
  • Drąsa. Išdrįskite daryti, sakyti, jausti, norėti tai, ko norite. Kai užauginsite drąsa ir išdrįsite daug dalykų, jūsų komunikacija pasikeis automatiškai.
  • Pasąmoniniai įsitikinimai. Palieskite sritį, kuri labiausiai veikia jūsų gyvenimą ir kartokite pozityvius įsitikinimus. Jei nejaučiate meilės sau, kartokite: aš myliu save. Kuo daugiau pozityvių emocijų į ta įdėsite tuo labiau sau tai įdiegsite. Kai pasąmonėje bus pozityvūs teiginiai, komunikacija bus tokia pati. 
  • Darykite tai, ką norite. Labai svarbi dalis! Kai darote, elgiatės, jaučiate taip, kaip reikia, neleidžiate sau būti savimi. Tada ir esate nelaimingas. Pradėkite po truputį pripažinti, kad nenorite daryti tai, ko reikia ir stenkitės nuo to atsiriboti. Jausdamas ir darydamas tai, ką norite, komunikuosite kitaip. 
  • Dirbkite. Dirbkite ties geresne savo versija ir vis galvokite kaip galite ja virsti. Iki tol, kol virsite savo idealiu savimi, su kuriuo būdamas savimi jaučiatės gerai. Džiaugsitės savo puikiai versija, o džiugesys atsispindės komunikacijoje. 
  • Skaitykite. Skaitykite knygas. Iki tol, kol jausite, kad jums to nereikia. Žinios praplės suvokimą komunikacijai. 
  • Elkitės taip, kaip elgtųsi jūsų idealus “aš”. Jei norite turėti gerą fizinę formą ir jausti gerai – sportuokite. Net jei to nenorite ar tingite. Jei norite būti lengvas, produktyvus ir tiesiog jaustis fantastiškai – pradėkite diegti naujus valgymo įpročius su maitinančiais produktais. Net jei kūnas sako, kad “ne, mes to nedarysime”. Nes mes esame įpročių aukos. 
  • Įpročiai. Diekite naujus valgymo, elgsenos įpročius. Jūsų kūnas tam galimai nepritars ir kreips jus grįžti prie jau susisformavusių įpročių kuriuos atlikti nereikia jėgų ir pastangų. Atliekant veiksmą, jūsų smegenyse susiformuoja neuronų sinapsė, kuri stiprėja, kuomet veiksmą kartojate. Kuo daugiau kartų jį kartojate, tuo stipresnė jungtis susiformuoja ir reikalauja mažiau pastangų, norint ją suaktyvinti. Yra tam tikras neuronų jungčių skaičius, kuris reikalingas suformuoti įprotį. Kartokite savo tobulos ateities versijos įgūdžius iki kol jausite, kad darote tai be pastangų. Tai reikš, kad susiformavo sinapsės ir jūs veikiate pasąmoningai. O tuo pačiu, kad ir kaip skaudės ir niežės, stenkitės nekartoti įpročių. Blaškytis, atidėlioti, tingėti, bėgti nuo atsakomybės. 

Straipsnis bus papildomas. Dėkojame už dėmesį.