Trumpas, Bet Labai Efektyvus Kvėpavimo Pratimas

Pagrindinis » Straipsniai » Trumpas, Bet Labai Efektyvus Kvėpavimo Pratimas

Deguonis mums yra pats svarbiausias dalykas. Nėra ko apie tai per daug kalbėti. Be deguonies žmogus “atiduotu galus” po šešių minučių. Deja daug žmonių yra pamiršę apie šį prigimtinį poreikį ir negalvoja apie tai: kiek kvėpuoja, ar iš vis kvėpuoja ir kaip tai veikia mūsų streso lygį ir to pasekoje kasdieninę savijautą. Čia aprašytas metodas – greitas, bet labai efektyvus būdas gauti didelį kiekį deguonies, nurimti ir sugrįžti į savo kūno pojūčius. 

Kasdienė įtampa

Kasdien atliekant įvairias veiklas patiriame stresą. Tai ne naujiena. Tačiau svarbu suprasti dar ir tai, kad patiriant stresą mes įsitempiame, o įsitempę dar labiau sumažiname įkvepiamo deguonies kiekį kuris ir taip nėra didelis. Taip gaunasi užburtas ciklas, prasidedantis iš vienos arba kitos pusės – arba stresuojame, nes mažai kvėpuojame, arba mažai kvėpuojame, nes stresuojame. 

Kvėpavimo teorija

Kvėpavimas yra nesąmoningas veiksmas, kurį atlikdami apie tai negalvojame. Kad užtikrinti organizmo funkcijas, kūnas įprastai kvėpuoja lėtai ir po truputį. Bet kai pavyzdžiui mes kur nors bėgame ar bėgiojame, kūnui reikia daugiau deguonies, todėl jis automatiškai pradeda kvėpuoti giliau nes reikia pasisavinti jo daugiau. Tokia trumpai ta kvėpavimo teorija. Kai patiriame stresą, mes pradedame kvėpuoti mažiau nei įprastai ir dėl deguonies trūkumo patiriame dar daugiau streso. Viskas susipina į įdomų ciklą, kuris atrodo taip: 

Jūs patiriate stresą. Jūs pradedate kvėpuoti paviršutiniškai, arba iš vis nekvėpuoti, dėl ko gaunate dar mažiau deguonies, dėl ko patiriate dar daugiau streso ir ciklas tęsiasi su aukštesniu laipsniu.

Arba ciklas prasideda nuo deguonies trūkumo:

Norisi užduoti klausimą: ar stresas pirma ateina dėl įtemptos veiklos, ar organizmas patiria stresą dėl oksidacinio trūkumo šoko? 

  • Sukuriamos stresinės situacijos -> paviršutiniškas kvėpavimas?
  • Paviršutinis kvėpavimas -> sukuriamos stresinės situacijos? 

Tiek vienas, tiek kitas variantas teisingi. Jūs arba pradedate paviršutiniškai kvėpuoti, o tai reiškia, kad beveik nekvėpuoti tuomet, kai skubate įveikti kuo daugiau darbų, per kuo trumpesnį laiką, arba tiesiog kvėpuoti paviršutiniškai, ir tuomet dėl oksidacinio streso pradėti jausti stresą. Į teoriją šiuo atveju per daug nesigilinsime, tiek žinoti šiam kartui užteks pakankamai.

Deguonies pasisavinimas dar ne viskas

Deguonis mums yra pats būtiniausias, tačiau kaip visada būtina žinoti, kad tai tik viena iš sudedamųjų dalių į geresnį ir laimingesnį gyvenimą. Deja, neužtenka tik daryti kvėpavimo pratimus, norint kuo labiau sumažinti patiriama stresą. Mes taip pat privalome suprasti tikrąsias streso priežastis, iš kur ir kodėl jos atsiranda. Jūs pavyzdžiui patiriate stresą už vairo, nes vėluojate į darbą, o tai reiškia, kad atsikėlėte per vėlai ir nepavyko išvykti ankščiau. Tai jūsų laiko planavimo problema. Tačiau jei daug dirbate ir patiriate didelį stresą tik dėl to, kad susidaryti apie save sėkmingo žmogaus įvaizdį, nes manote, kad to reikia, kad būti laimingu – tai jau kitas reikalas. Apie įvykių priežastingumus kalbėsime daugiau, tačiau šiuo atveju užteks užduoti sau mažą klausimą: kodėl? Kodėl darau tai ir tai? Kodėl spaudžiu save tiek, kad patiriu stresą? Ar darau tai, ką noriu? Ir žinoma, vėl gi, kaip visada – būti su savimi visiškai atviru.

Super efektyvus pratimas

Kvėpuodami greitai, giliai, per nosį ir per burną, mes pasisavinsime didelį kiekį deguonies. Organizmas gavęs didelį kiekį deguonies iš karto atsipalaiduoja, nes ląstelės prisitotina deguonimi ir pašalina anglies dvideginį. Tai skiriasi nuo kitų pratimų tuo, kad šis pratimas užtrunka tik vieną minutę, o efektas toks didelis, lyg būtume padarę didelę kvėpavimo sesiją. 

Kvėpavimo eiga

Sėdėsime taip, kad būtų patogu. Lengvoje pozoje sukryžiavę kojas. Ne lotoso pozoje, kadangi norime sėdėti patogiai ir neįsitempę, o lotoso poza labai įtempia kojų sausgysles ir nugaros raumenis. Kad lengviau kvėpuotume, būsime šiek tiek palinkę į priekį. Rankas padedame ant kelių. Kuomet kvėpuosime į plaučius, būsime tiesesne nugara, tačiau kvėpuodami pilvu, būsime šiek tiek pasilenkę. Kvėpuosime keturiasdešimt kartų pilvu, o paskutinį kartą giliai įkvėpsime į pilvą ir į plaučius tiek maksimaliai, kiek tik įmanoma. Įkvepiame ir per nosį ir per burną.

  • Atsisėskite į jau minėtą, jums patogią poziciją. Geriausia taip, kad į minkštą paviršių įremtumėte nugarą
  • Kvėpuokite keturiasdešimt kartų per nosį ir burna į plaučius, diafragma arba ir ten ir ten po vienodai – vienas kartas – diafragma, kitas – plaučiai
  • Paskutinį kartą įkvėpkite tiek, kiek reikia, kad išbūtumėte be oro, tačiau ne tiek, kad būtumėte išsipūtęs kaip balionas. Su praktika suprasite kiek 
  • Kartokite tiek kiek norite. Keturi kartai turėtų būti kasdieninė praktika, tačiau kai pajausite tikrąjį atsipalaidavimo malonumą, šį metodą manomai norėsite kartoti dažniau

Pirštų pozicija

Galite laikyti pirštus sunėrę į mudras, tačiau šios praktikos esmė ne tai. Tiesiog padėkite rankas patogiai ant kelių taip, kad jūsų netrukdytų ir neblaškytų. Taip, kaip pavaizduota paveikslėlyje viršuje.

Specialūs įspėjimai

Pradžioje pratimą atlikite tik sėdėdami, kadangi stovėdami gavę daug deguonies tiesiog galite nualpti. Po to, kai deguonis užlies jūsų kūną, galite taip stipriai nurimti, kad net nukristi. Taip pat į smegenis patekus tiek deguonies gali pradėti svaigti galva ir smegenys gali tiesiog atsijungti. Taip, išgirdote teisingai, gali tiesiog atsijungti. Smegenys taip atsijungia, jog sunku susigaudyti kur ir kas esama. Kai jau tapsite šiek tiek įgudęs, šį kvėpavimo pratimą galėsite atlikti bet kur ir bet kada, kai tik rasite laisvą minutę. 

Variantai

Pakalbėkime apie keletą galimų šio kvėpavimo pratimo variantų

  • Kvėpavimas keturiasdešimt kartų
    • Jūs įkvėpiate keturiasdešimt kartų atsisėdęs arba atsistojęs, darote tai keturis, daugiau ar mažiau kartų. Kvėpavimas vykstą pro burną ir pro nosį, į plaučius, į diafragmą arba mišriai. Atliekate vieną – x kartų. 
  • Kvėpavimas su laiko langu
    • Pratimas atliekamas tik sėdint. Geriausia ant sofos, ten kur nugaros viduriu lengvai įsiremsime ir nejausime įtampos. Nusistatykite keturių minučių laikmatį. Iš keturių minučių kvėpuokite tiek, kiek norisi, tačiau likusį laiką turesite laikyti dėguonį. Jei norisi kvėpuoti dvi minutes, reiškia dvi minutes laikysite. Jei norisi tris, laikote tik minutę. Paskutinį įkvėpimo laiką dėguonies įkvėpkite tiek, kiek norite, kad išbūtumėte. Per laiką išmoksite pajusti, kiek deguonies pasilikti, kad išbūti be jo, todėl duokite sau laiko pasipraktikuoti
  • Kvėpuosite kai tik užsimanysite
    • Kažkur einate ar kažką veikiate ir staiga prisimenta šį pratima. Atlikite jį sėdėdamas prie kompiuterio, dirbdamas, tvarkydamasis namus, eidamas gatve ir atlikdamas kitas užduotis. Kai pajausite jo naudą, norėsite atlikti kuo dažniau – tebunie tai jūsų naujas įprotis jaustis geriau kasdien

Specialūs patarimai

Keltas ypatingai svarbių patarimų, kad jaustis geriau:

  • Įpraskite kvėpuoti per nosį
    • Taip kvėpavimas bus gilesnis ir geriau pasisavinamas smegenims. Tuo pačiu norisi kvėpuoti giliai ir lėtai, ko pasekoje pasisavinamas didelis kiekis deguonies. Skirtingai nei tuomet, kai esame susikaupę į užduotis ir vos vos alsuojame pro burną
  • Kad kvėpavimas per nosį būtų sklandus, gerkite pakankamai vandens
    • Jei dėl vandens trūkumo jūsų nosis pastoviai užsikimšusi, dėl paviršutiniško kvėpavimo didesnė tikimybė patirti stresą. Kai gersite pakankamai vandens, nosis bus atsikimšus ir kvėpuoti bus lengva, kadangi vanduo atsakingas už sklandų kvėpavimo sistemų darbą
  • Sveikai maitinkitės
    • Net jei ir geriama daug vandens, tačiau mityba prasta, organizmas neveiks sklandžiai, nes nesveikas maistas neužtikrina sklandžiš organizmo funkcijų. Ir vėl gi prieiname prie taško, kur vandens gėrimas, kvėpavimas ir mityba yra vienos iš sudedamųjų, bet ne pagrindinės dalys atsakingos už sklandų organizmo ekosistemos veikimą

Žemiau pateiktas sutrikusios organizmo ekosistemos ciklas. Tai – tik mažas ciklas, kuris nesudaro visos visumos, kurią didžiąja dalimi apima pasąmoninės programos, įsitikiniamai, vertybės, formuojančios mūsų asmenybę bei asmeninę realybę.

Čia, healfi.lt, gilinsimės į visas svarbias temas iš eilės. 

Kvėpuokite, ir likite įsijungę.

Healfi.lt

Apie tai, kas svarbu.