Negaliu Užmigti. Ką Daryti Kai Kankina Nemiga?

Pagrindinis » Straipsniai » Negaliu Užmigti. Ką Daryti Kai Kankina Nemiga?

Visiems gyvenime bent kartą teko susidurti su nemiga. Nemiga reiškia, kad kita diena praktiškai yra išbraukta iš dienotvarkės. Sunku mąstyti, susikaupti, būti emociškai stabiliu, darbingu ir tiesiog jaustis energingu, kai tuo tarpu geras miegas reiškia visa tai. Nemiga yra gerai žinoma visiems. Tiems, kurie eidami miegoti negali nustoti galvoti apie praėjusios, ateinančios dienos rūpesčius, negali nustoti dirbti “galvoje”, nutraukti nerimo, tuos, kurie nerviškai išsekę, pervarge ir nepatenkinti. Pakalbėkime apie nemigos priežastis ir kaip galima ją sumažinti arba nutraukti. Jei kai kurie įpročiai užsitesę ilgą laiką, kaip visuomet, performuoti juos prireiks laiko. Tiek fizinius įpročius, tiek elgesio ir mąstymo. Pradėkime.

Cirkadinio ritmo sutrikimai


Vienos iš priežasčių kodėl sutrinka miego ciklas yra ta, kad per daug laiko praleidžiame vidaus patalpose. Per daug laiko praleidžiama prie kompiuterio, kai dienos šviesą pakeičia monitoriaus šviesa, o grįžtant po darbo akys toliau varginamos su dirbtine televizoriaus, išmaniojo telefono arba monitoriaus šviesa. Plius įtampa kelia turinys, kurį stebime. Venkite vakare bent tris valandas būti prie šviesos prietaisų, venkite aktyvios protinės veiklos.

Dar įprastinis ritmas sutrinka kuomet, kai keliamasi vėlai ir einama miegoti vėlai. Normalus ritmas yra kuomet keliamasi anksti ir einama miegoti iki vienuoliktos valandos vakaro. Kadangi žiemą temsta anksti ir mieguistumas prasideda jau ketvirta, penktą valandą, normalu, kad norisi kompensuoti tamsų laikotarpį su pramogomis, tokiomis kaip televizija ar socialiniai tinklai. Tačiau norint turėti normalų ritmą, būtina turėti normalų paros ritmą kuriam reikalinga disciplina. Pradžioje gali būti sunku save disciplinuoti keltis nuo penktos iki septintos valandos ryte, tačiau kuomet miegas tampa gilus ir pilnavertis, pastangas atperka rezultatai. Rašykite savo miego žurnalą ir stebėkite kaip kinta jūsų emocinės būsenos pasikeitus miego įpročiams. Taip bus lengviau įsisąmoninti ir atsiminti, kodėl verta dėti pastangas. 

Melatonino -serotonino pusiausvyra


Kadangi cirkadinis paros ritmas yra reguliuojamas pagal dienos šviesą, žiemą, kai tamsus paros metas yra ilgesnis nei šviesus paros metas, sutrinka natūralus cirkadinis ritmas. Principas veikia taip. Kai prasideda tamsusis paros metas, suaktyvėja hormonas melatoninas, kuris kūnui praneša, jog atėjo laikas miegoti. Tai – natūralus ciklas kuris priklauso nuo metų laiko. Būtent dėl to žiemą, kuomet tamsus paros ritmas yra ilgesnis, jaučiamės mieguistesni ir pasyvesni. Kai saulė pradeda šviesti, pradeda veikti hormonas serotoninas, skelbiantis, kad jau atėjo laikas keltis ir pradėti ruoštis kovai, kadangi tuo pačiu pradeda veikti streso hormonas kortizolis. Jis reikalingi tam, kad pakeltų mus iš lovos ir paruoštų mus veikimui. Kuomet per daug laiko praleidžiama prie ekranų šviesos, sutrinka natūralus paros ritmas ir pasidaro sunkiau eiti miegoti naktį ir sunkiau keltis ryte. 

Stresas


Viena pagrindinių priežasčių kodėl sunku užmigti yra stresas ir nerimas. Numeris vienas “nuodas”, kuris tiesiogine prasme nuodija visą organizmą. Dienos eigoje vyksta ne viena stresinė situacija, tačiau problema ta, kad stresinės situacijos lydi visą likusią diena net po to, kai jų nebėra. Koks vaistas? Vaistas, kad reikia išmokti paleisti įvykius ir daugiau jų neišgyventi. Šioje vietoje ypatingai kenkia perfecionizmas, kuomet norima kuo daugiau nuveikti per kuo greičiau. Dažnomis situacijomis žmogus negali užmigti nes galvoja apie ateities darbus, projektus, pokalbius, įvykus ir kitus dalykus . Ypatingai tuomet, kai rytoj vyks kažkas smagaus ir jaudinančio, arba keliančio nerimą. Tokiu atveju telieka nusiteikti pozityviai ir palikti nežinomybės procesu.

Fizinis pervargimas/persisportavimas


Kuomet nuo mąstymo pervargsta protas, leidus sau atitrūkti nuo darbų ir atsipalaiduoti, per gan trumpą laiką galima atsistatyti. Tačiau kai pavargstama fiziškai, pavargsta ne tik kūnas, bet ir protas. Pervargęs kūnas pasidaro įsitempęs ir nebegali atsipalaiduoti. Labai svarbu siekti balanso, kad kūnas gautų tinkamą kiekį poilsio. Jeigu gyvenimo sąlygos neleidžia, reikia keisti gyvenimo tempą ir veiklos kiekius. Taip pat persisportavimas vakare gali laikyti užkeltą spaudimą, todėl prieš miegą venkite sunkios ar greitos fizinės veiklos.

Turtų siekimas gali išvesti iš proto

Jeigu siekiama tik materialių gerybių, kurioms mes paaukojame savo energiją ir laiką, dėl nuolatinio skubėjimo galimas sutrikęs miegas. Kodėl? Todėl, kad jūs nuolatos organizuojate, planuojate, darote, bėgate, lekiate ir tas maratonas niekados nesibaigia. Smegenys dirba net ir tuomet, kai atsigulame ir nusprendžiame, kad eisime miegoti. Mes nusprendžiame, tačiau smegenys vis dar dirba. Dabar joms rūpi tik apčiuopiami dalykai, todėl mąsto kaip tą gauti. Ką daryti?

  • Skirti laiko veiklai, kuri ramina
  • Mėgstamai veiklą, kuri reikalauja susikaupimo
  • Kurti, nes tuomet pabėgame nuo bėgimo 

Nerviniai sutrikimai

Jei sutrikusi nervinė sistema tai gali būti dar viena esminė nemigos priežastis. Tokiu atveju nepadės jokie natūralus užmigimo budai. Kodėl tai gali būti? Tai gali būti nervinis išsekimas, ilgai užsitęsus stresinėms situacijoms. Ilgalaikis nerimas, problemos darbe, santykiuose, ilgalaikiai finansiniai sunkumai. Viskas žaidžia savo rolę, todėl svarbu, kad priežastys būtų pašalintos iš esmės, arba rastas sprendimas jas sumažinti 

Vienatvė ir nebūvimas savimi

Jei esate vienas, neturite su kuo pasikalbėti, pasidalinti džiaugsmu, laime, sėkme bei liūdesiu, naktį galimai neužmigsite. Tai yra visiškai normalu, nes žmogus nori ryšio, bendravimo su kitu, sau brangiu žmogumi. Būtent dėl to vienatvę dažnai lydi alkoholis, narkotikai, bet kas, kas liūdesį pakeičia džiugesiu, nors ir laikinu. Nebūvimas savimi reiškia, kad jūs esate kažkas, bet ne tas, kas esate iš tiesų. Jūs neleidžiate sau jausti, nes bandote atitikti madingus “tobulo” elgesio modelius – jei noriu būti tobulas, turiu būti joks. Vaikščiot kaip visi, rengtis kaip visi, kalbėti kaip visi, būti ten, kur būna ir ka veikia visi, bet ne tai, ko noriu aš. Čia healfi.lt plačiausiai apie tai ir kalbėsime, eidami prie pagrindinės visko esmės – išsigryninti ir būti arba tapti savimi. Ant kažko supykote, bet tai nutylėjote. Kažkas jus įskaudino, bet to nepasakėte, arba įžeidė jūsų savigarbą, o jūs nieko nepasakėte, nors norėjote. Viskas, kas liko jumyse, gyvens su jumis. Ir ne tik tą naktį, kurią nemiegosite, nes galvoje ir pasąmonėje galvosite, kad galėjote pasielgti kitaip. Tai įsirašys į jūsų pasąmonę ilgam ir bus su jumis. Kuo daugiau nesate savimi, tuo daugiau pats to nesuvokdamas pykstate ant savęs ir save naikinate. Apie tai plačiau vėliau, šiuo atveju apibrėžiant poskyrį – leiskite sau būti savimi ir miegosite geriau. Net jei ir kartais, visą laiką sulaikydamas savo jausmus, sprogsite kaip didžiulis balionas ir sukelsite žemės drebėjimą dešimties metrų spinduliu. Viskas gerai. Tai – jūs. Tik labai daug susikaupusio jūsų vienu metu.

Nepakankamas kiekis veiklos


Dar vienas svarbus niuansas kuris gali įtakoti miego kokybę yra nepakankamas kiekis veiklos. Galima būtų sakyti fizinės veiklos, tačiau šiuo atveju kalbama ir apie protinę veiklą. Jei dažnai kankina nemiga, galimai neduodate pakankamai veiklos savo smegenims ir kūnui. Galbūt nedarote to, ką mėgstate daryti ar trūksta mėgstamos veiklos. Prieš miegą darykite tai, kas jums patinka ir kas atpalaiduoja, tačiau nereikalauja per didelės protinės veiklos.

Deguonies trūkumas


Daug laiko praleisdami vidaus patalpose stokojame deguonies ir smegenys negaudami deguonies prikaupia anglies dvideginio. Normalu, kad sunku užmigti, kadangi smegenys negali nurimti dėl deguonies trūkumo. Išeikite į lauką lėtai pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru

Vandens trūkumas

Kūnas sudarytas 75%, o smegenys 85% iš vandens. Didžioji dauguma žmonių net neįtaria, kad jų trumpalaikių ar lėtinių ligų priežastis yra dehidratacija. Vandens trūkumas yra atskira, labai plati tema, tačiau šiuo atveju reikia atkreipti dėmesį į tai, kad būtų tenkinami bent minimalūs poreikiai. Kokie yra minimalūs kūno poreikiai? 38 ml. vienam kūno kilogramui per dieną. Tai 2,66 l. vandens, 70 kg. sveriančiam žmogui. Jūsų kūnas naktį atsinaujina, o tam reikalingas vanduo. Jūs būtinai turite išgersi stiklinę vandens prieš miegą, kas kūnas naktį turėtų energijos atsistatymui. 

Žiemą sunkiau

Nereikėtų užmiršti, jog žiemą, kuomet gauname mažiau natūralios dienos šviesos, dienos ritmas sutrinka natūraliai. Tokiais atvejais ypatingai svarbu laikytis taisyklių kurios padeda užmigti. Tos pačios taisyklės nėra taip griežtai taikomos tuomet, kai vasarą gauname daug natūralios šviesos ir daug daugiau nei žiemą praleidžiame laiko lauke. 

Dietos laikymasis/bloga mityba

Jei laikotės dietos, kurioje gausu angliavandenių, tikriausiai stokojate cinko, kuris prisideda prie gero ir gilaus miego. Taip pat jei maitinatės prastai, dėl to miegate blogai. Prieš gilinantis į nemigą ar prastą miegą, būtinai peržvelkite savo mitybą. Geriausia mityba paremta KETO mitybos principu, mityba riebalais. Taip pat nemiga gali kankinti jei badaujate ir einate miegoti labai tuščiu, tiesiog gurgiančiu skrandžiu. Nesant pavalgius riebalais grįsto maisto tiesiog galite būti įsitempę. Riebalai šiuo atveju pasotintu ir nuramintu. Puikiai tiks avokadas ar sauja alyvuogių ar riebaus sūrio gabaliukas.

Skrandžio, žarnyno problemos

Dažnais atvejais nemiegoti reiškia turėti problemų su žarnynų ir skrandžiu. Žarnyne vyksta įvairūs procesai, o kadangi smegenys ir žarnynas sąveikauja tarpusavyje, akys gali būti tiesiog stačios atsigulus vakare į lovą. Jūsų skrandis galimai sėkmingai nesuvirškina maisto ir žarnyno bakterijos nepasisavina maistinių medžiagų. Tokiu atveju negalima į tai žiūrėti pro pirštus, o aiškintis tikrąsias priežastis. Skrandis ir žarnynas turi labai didelę įtaką bendrai savijautai, tačiau deja apie tai tradicinėje medicinoje daug nekalbama. Būkite pats sau specialistas ir jei jaučiate, kad galite turėti problemų – pradėkite jas tvarkyti. Jei jaučiate pilvo pūtimą, ar lyg vykstant įvairius procesus jame, kreipkitės pas specialistą, arba po truputį diekite naujus mitybos įpročius. Jei jūsų kūnas jums kalba, vadinasi nori, kad išgirtumėte. Dar šis bei tas. Nuo antibiotikų, kurie išrašomi gydytoju per dažnai, gali žūti didžioji dalis jūsų žarnyno bakterijų, todėl iš šios pusės jau galite ne tik blogai miegoti, tačiau ir bendrai jaustis blogai. 

Grįžti į ritmą reikės laiko

Gan akivaizdus dalykas, tačiau visviena apie jį pakalbėkime. Jei keičiate kėlimosi laiką į ankstesnį, normalu, kad kurį laiką negalėsite užmigti. Jei sakykime eidavote miegoti po vidurnakčio ir keldavotės prieš pietus, normalu, kad slenkantis ritmui susidursite su nemiga. Tai gali trukti nuo keletos savaičių iki mėnesio. 

Naturalūs miego spartinimo būdai

Nuosprendis

Nuosprendis yra vienas galingiausių įrankių ir štai kodėl. Jei jūs, kiekvieną dieną aiškiai nusprendžiate, kad valandą x išjungsite visus prietaisus, kurie skleidžia šviesą ir pradėsite ruoštis miegoti, daugiau neužsiimdami jokia veikla, tikimybė, kad miegas bus geras, yra labai didelė. Jūs kasdien eisite miegoti iki 23 arba 24 valandos, todėl tris valandas prieš miegą neapkraunate organizmo, neužsiimate sunkia veikla, nežiūrite televizijos ir ruošiatės eiti miegoti. Tokiu būdu protas pripras prie režimo, kuris kas kartą atėjus tam tikrai valandai įsijungs į miego pasiruošimo režimą. Taip jūs ištreniruosite protą pradėti išsijunginėti ir išsijungti tada, kai tam skirtas laikas. Kai jūs nusprendžiate, kad eisite miegoti 23-ią valandą, o prietaisus išjungsite trys valandos prieš, protas pradės galvoti: aha, dabar turiu tik tris likusias valandas. Ką noriu nuveikti tam, kad praleisčiau laiką produktyviai? Taip atsiranda ir disciplina, kuri padeda auginti asmenybė. 

Žiovulys indikatorius

Jei pradedate žiovauti, tai jau signalas, kad turime judėti lovos link. Šis žiovulys praneša, kad diena mums baigėsi ir laikas eiti miegoti, pagal kūno sureguliuotą ciklą. Jei šį etapą praleidžiame, pradedame naują ciklą. Neleisdami sau miegoti tuomet, kai praneša kūnas, neleidžiame užbaigti dienos ir ruoštis naujai. Tuo tarpu pradedame naują veikimo ciklą kuris kūnui sako, kad “atėjo naujas laikas veikti” nesvarbu, jog tuo metu yra naktis. Organizmas išskiria serotoniną ir tuo pačiu kortizolį, kurio netgi mažas aktyvumo kiekis mums labai jaučiamas, kadangi ramiai bandome įsitaisyti miegojimo padėtyje. 

Alkio jausmas

Neužmigti taip pat galite jei per dieną ne pakankamai pilnai maitinotės. To pasekoje gali būti užsikimšusi nosis, per kurią gali būti sunku kvėpuoti ir džiūvanti burna. Tai reiškia, kad jūsų kūnui reikia maistinių medžiagų, kurios reguliuotų ir cirkuliuotų kūno apykaitą. Sočiai pavalgykite lengvo maisto. Puikiai tiks keletas keptų ar virtų kiaušinių su salotomis, avokadu, bei alyvuogėmis. Riebalų turintis maistas aktyvuos hormoną greliną, kuris smegenims signalizuos, kad “esame sotūs, saugūs ir galime atsipalaiduoti”. Nes kuomet esame alkani, kūnas sako, kad “mums gresia išnykimas”, todėl ieškokime maisto, kad išgyventi. Pasimaitinkite, ir jei šių dviejų punktų laikymasis nepadės, keliaukime prie kitų pagalbinių priemonių kaip užmigti ir prie įpročių, kurių laikytis dienos metu, kad miegoti gerai. 

Nejudėkite

Kalbant poetiškai, jūsų kūnas yra žirgas, o jūs – raitininkas. Atsigulęs į lovą, jūs turite suvaldyti savo kūną, kuris kaip žirgas, po intensyvios dienos, vis dar “užsivedęs” veiksmui. 20-30 minučių nejudėkite. Po šio laiko, turėtumėte pajausti mieguistumą ir atsigulti ant šono, ant kurio dažniausiai užmiegate. Tai ypatingai naudingas pratimas tais atvejais, kuomet esate fiziškai pavargęs nuo darbo ir veiklos ir kūnui labiau nei bet ko reikia atsipalaiduoti ir pailsėti.

Stovėkite

Įdomus pastebėjimas. Jei negalite užmigti gulėdamas, pabandykite tapti mieguistas stovėdamas. Gali būti, kad tokiu būdu energija iš viršutinio taško pereis žemyn, bet tai tik hipotezė.

Nesistengiti užmigti

Kadangi užmigti nepavyksta, nereikia stengtis per prievartą. Metodas gali atrodyti keistas, tačiau pats nemiegojimas padeda užmigti. Atmerkite akis ir žiūrėkite į vieną pasirinktą tašką kambaryje. Jeigu nemigos priežastis ne stipri, neužilgo akys pradės pačios merktis.

Pravėdinkite kambarį

Labai efektyvus būdas norint užmigti yra prieš miegą išvėdinti kambarį. Deguonies trūkumas patalpoje yra tai, kas gali trukdyti jums nusiraminti ir užmigti. Jei oras pakankamai šiltas, miegokite su praviru langu. Miegojimas šaltame kambaryje išskiria daugiau melatonino. Geriausia, kad kambario temperatūra būtų 15-20 laipsnių.

Miegokite tamsoje

Tamsa taip pat stimuliuoja melatoniną, todėl visuomet stenkitės miegoti kuo tamsesniame kambaryje su užtrauktomis užuolaidomis ar žaliuzėmis. Nusipirkite miego raištį akims, jei į jūsų kambarį patenka šviesa.

Stenkitės turėti naturalų paros ritmą

Geriausia, kuomet vyrauja natūralus paros ritmas: kėlimasis ryte ir ėjimas miegoti vakare, bet ne vėlai naktį. Vakare stenkitės kuo mažiau stimuliuoti protą. Jei einate miegoti vienuoliktą valandą, aštuntą valandą išjunkite elektros prietaisus. Pažaiskite stalo žaidimus su šeimos nariais ir draugais. Taip linksmai praleisite laiką ir atsipalaiduosite, o tai ir yra raktinis dalykas norint užmigti – atsipalaidavimas. 

Eikite miegoti iki 23-ios valandos


Geriausia būtų eiti miegoti iki 23-ios valandos. Jei įprasite prie tokio rėžimo ir jo griežtai laikysitės, organizmas viską sudėlios į savo vietas ir atėjus tam tikram laikui pradėsite jausti mieguistumą.

Išjunkite prietaisus


Kad ir kaip bebūtų sunku, reikėtų stengtis kuo ankščiau išjungti dirbtinę šviesą skleidžiančius prietaisus tokius kaip televizorius, monitorius ir išmanusis telefonas. Atėjus tamsiam paros metui, gali kilti pagunda kompensuoti prarastą šviesią dienos dalį su dirbtine šviesa, sklindančia iš prietaiso. Kai ateina laikas miegoti, nestimuliuojamos smegenys pradeda rimti lėčiau. Tačiau čia gali iškilti didelis intereso konfliktas. Ką veikti, kai pagrindinės pramogų priemonės neleidžiamos? tuomet reikėtų pagalvoti ką galima nuveikti? galima su artimaisiais aptarti kaip sekėsi diena, planuoti kitos dienos darbus, pamedituoti, susitvarkyti namus prieš miegą ir t.t. ir t.t. Danijoje žmonės turi tokią tradiciją “hygge” , kuomet vakarus leidžia prie žvakių šviesos žaisdami stalo žaidimus su draugais ir šeima. Taip sukuriamas artimesnis santykis su šeima ir draugais, bei šauniai praleidžiamas laikas. Atsiminkite, kad Danai yra patys laimingiausi žmonės pasaulyje, nors didžiąją metų dalį praleidžia tamsoje.

Bent valandą lauke


Gerai būtų jei bent tris kartus po dvidešimt minučių per dieną praleistumėte gryname ore. Puikus būdas pradėti dieną yra išjudinti kūną su dvidešimties minučių greituoju ėjimu lauke. Galbūt tuo metu bus tamsu, tačiau grynas oras, paspartėjęs širdies plakimas, bei kraujo cirkuliacija puikiai jus prabudins ir kompensuos šviesos stygių. Kitas dvidešimt minučių rekomenduotina praleisti lauke vieną valandą po pietų arba trečią, ketvirtą valandą dienos, kuomet pagal cirkadinį ritmą energija natūraliai pradeda slopti. Ir paskutinės dvidešimt minučių vakare prieš miega – lėtas pasivaikščiojimas lauke, kad paskutinį kartą prieš miegą pakvėpuotumėte grynu oru. 

Saulės šviesa


Saulės šviesa suteikia vitaminą D ir infraraudonuosius spindulius. Tai yra ypač svarbu žiemą, kuomet ir saulės yra per mažai ir laiko lauke yra mažai taip pat. Stenkitės saulės šviesoje praleisti kuo daugiau laiko. Ne visada tai leidžia galimybės, bet dėl asmeninių ir sveikatos priežasčių tai yra būtina. Be to, būvimas saulės šviesoje ir šilumoje natūraliai daro mus laimingesnius, todėl verta dėl mūsų pačių gerovės.

Laikas gamtoje


Tikrai mažai žmonių praleidžia bent kiek laiko gamtoje. Gamtoje pasisemiame ramybės, įkvėpimo, “prasivalo” ir nurimsta protas. Būvimas gamtoje yra mums natūralus reiškinys, skirtingai nei smegenų stimuliavimas dirbtine šviesa ar būvimas vidaus patalpose. Jei norite miegoti ir jaustis gerai, stenkitės kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. 

Kvėpavimas


Visą dieną aktyviai atliekant veiklas pamirštame kvėpuoti. Kvėpavimas virsta paviršutinišku alsavimu ir dėl anglies dvideginio pertekliaus, kūnas įsitempia ir negali atsipalaiduoti. Negalėjimas užmigti yra įtampos, kuri pasireiškia paviršutinišku kvėpavimu, rezultatas. Kai esame įsitempę, visas dėmesys sutelktas į tai kuo tuo metu užsiimame, tačiau ne į kūno pojūčius. Skubėdami atlikti kuo daugiau, per kuo greičiau, sukeliame savo kūne streso būseną, kitaip vadinama “kovok, bėk arba sustink” ir į kūną išskiriame didelius kiekius kortizolio, adrenalino ir kitų streso hormonų. Apie tai daugiau kituose straipsniuose, o kol kas užtektu žinoti, kad pradžioje užtektų giliai pakvėpuoti esant gryname ore. Išeikite į balkoną, ar lauką. Iškvėpkite ir laikykite orą tiek kiek galite. Taip kartokite keliasdešimt kartų. 

Išsimasažuokite kūną


Visą dieną buvęs įtampos būsenoje kūnas patyrė didelę stresinę apkrovą. Išsimasažuokite savo kūno raumenis ir jūsų kūnas už tai tikrai padėkos. Išmasažuokite savo partnerį. Taip ne tik suteiksite malonumą bei atpalaiduosite, tačiau ir kaip partneriai suartėsite kūniškai. 

Masažas

Masažo specialistai teigia, jog nemiga yra viena iš įtampos kūne priežasčių. Jei turite galimybę, nueikite pas masažo specialistą, kuris išmasažuos jums visą kūną, arba tas kūno vietas, kurios patiria daug įtampos.

Kvadratinis kvėpavimas


Kvadratinis kvėpavimas yra jūrų ruonių pripažintas veiksmingiausias būdas nuraminti kūną ir protą po ilgų ištvermės žygių bei treniruočių. Jis taip pat padeda normalizuoti spaudimą bei pulsą, kuris gali būti per aukštas kaip miego būsenai. Gavęs deguonies kūnas nusiramins, o plaštakose jausite deguonį. Kvadratinis kvėpavimas daromas gulint. Tokioje pozoje, kokioje norite užmigti. Keturias sekundes įkvėpiame, keturias laikome, keturias iškvėpiame, keturias laikome. Taip darome iki tol, kol užmigsime. 

Diafragminis kvėpavimas

Jeigu yra galimybė kvėpuoti gryname ore, ten ir kvėpuokite. Jei ne, tuomet bus gerai ir ten, kur esate. Gulėdami ar sėdėdami kvėpuokite i pilvą apie keturiasdešimt kartų. Paskutinį karta įkvėpkite kuo daugiau ir laikykite tiek, kiek galite. Jūsų ląstelės prisipildys deguonies ir organizmas atsipalaiduos. Svarbi pastaba: būtinai sėdėkite arba gulėkite, kadangi gavus tiek deguonies jums apsvaigs galva. Jei stovėsite, galite prarasti sąmonę ir nukristi. Kūnas gali nutirpti todėl turėkite omeny ir tai. Apima įdomus atsipalaidavimo jausmas, todėl ateityje galbūt paversite šį pratimą kasdiene praktika. 

Kvėpuokite per nosį, giliai ir greitai

Tai dar vienas būdas pripildyti organizmą deguonimi. Jei pasiseks, tiesiog užmigsite apie tai nė negalvodami. Lygiai taip pat, kaip nuo kvadratinio kvėpavimo. Kvėpuokite ir po truputį jauskite kaip rimstate ir juntate raminantį svaigulį. 

Stiklinė vandens


Stiklinė vandens prieš miegą yra privalomas dalykas, kad kūnas naktį galėtų galėtų naudoti skysčius atsinaujinimui. Stiklinė vandens taip pat nuramins įsitempusį kūną, todėl išgėrę ją, iš karto pasijausite ramiau. Jei dienos eigoje vandens negėrėte, išgerkite dvi stiklines su šiek tiek jūros druskos. 

Pažiūrėti linksmus video įrašus su gyvūnais


Moksliškai įrodyta, kad tokie vaizdo įrašai atpalaiduoja. Vaizdo įrašai su žaidžiančiomis katėmis, šunimis ar kitais gyvunais, prisidės prie jūsų atsipalaidavimo prieš miegą.

Raminanti muzika

Dar vienas puikus būdas, paspartinti kelionę į miego pasaulį yra raminančios muzikos klausymas. Įsijunkite muziką kuri jus ramina. Tai gali būti ne tik muzika, kuri patinka jums, bet ir klasikinė muzika, instrumentinė, ar tiesiog ramios muzikos grojaraštis. Muzika puikiai padės nuraminti smegenų dažnį ir tuo pačiu metu nurimti sąmoningoms, kankinančioms arba pasąmoningoms mintims. 

Trys valandos iki miego nevalgyti


Jei pavalgote prieš miegą, žarnynas naktį priverstas dirbti ir skaidyti maistą. Valgyti prieš miegą blogai, o ypač maistą, kuris yra sunkus ir blogai virškinamas. Jei norite vakare valgyti, tikriausiai dėl to, kad užsiimate aktyvia protine veikla, kuri reikalauja maistinių medžiagų. Tokiu atveju reikėtų padėti intensyvias veiklas į šoną ir atlikti jas kitą dieną, o serialus ir filmus taip pat perkelti į kitą dieną. O galbūt norite atlikti darbus, kurių neatlikote dieną? Tokiu atveju reikia susiplanuoti dieną pagal prioritetus ir to plano laikytis. Jei naktį norite užkąsti pagalvokite apie lengvą maistą. Dažnai troškulys suvokiamas kaip alkis, todėl prieš valgydami pirma išgerkite vandens. Jei vis dar esate alkanas, prieš miega puikiai tiks bananas. Bananas lengvas užkandis, o kalis esantis jame nuramins širdies veiklą. Jei bananas nepasotina rinkitės riebalų turinčią alternatyvą: avokadą, alyvuoges, sūrį ar kitą riebų šaltinį

Meditacija


Vien jau penkių minučių per dieną meditacija padės susitvarkyti su stresu lygiu vakare. Jei ilgainiui meditacija taps įpročiu, bus daug lengviau užmigti vakare. Ypač jei medituosite kelios valandos prieš miegą. Jei medituosite prieš pat miegą ir meditacija bus labai efektyvi ir atpalaiduojanti, galimai neužmigsite dėl to, kad per daug pailsėjote. Kokia turėtų būti meditacija? Kad ir paprastas pasėdėjimas vienumoje ir tyloje penkias ar daugiau minučių per dieną. Meditacija, vėlgi, yra atskira ir labai plati tema, bet apžvelgime pačią paprasčiausią meditacijos formą. Atsisėskite taip, kaip jums patogu. Taip, kad atsipalaiduotumėte. Leiskite sau atitrūkti nuo racionalių dalykų ir negalvokite apie nieką. Galvoje vistiek bus įvairių minčių, o jūsų užduotis mokykitės keisti jas į pozityvius trokštamos ateities vaizdinius. Yra daug būdų kaip galima medituoti, todėl galite susigalvoti savąjį. Pavyzdžiui sutelkti dėmesį i kvėpavimą, atlikti dėkingumo ar atleidimo, paleidimo praktiką. Jūsų laisva valia nuspręsti ko norite. 

Elektromagnetinis laukas


Jeigu kambaryje yra daug elektronikos prietaisų, jų sukeltas elektromagnetinis laukas trikdys miegą taip pat. Pašalinkite kuo daugiau elektronikos prietaisų iš miegamojo. Ypač reikėtų vengti laikyti išmanųjį telefoną po pagalve arba arti kūno, nes signalas kurį jis priima veikia kūną ir protą.

Paskaitykite knygą


Galbūt negalite užmigti, nes neturėjote pakankamai protinės veiklos?  Vaizdinę informaciją teikiančios knygos paskaitymas puikiai tiks nuraminti protą. Tinka romanai, pasakos, istorijos. 

Reguliariai sportuokite


Bent dešimt minučių sporto kiekvieną dieną padės sudėlioti jūsų paros ritmą į vietas ir paįvairinti jūsų žarnyno mikrobiomą. Tai gali būtu tas pats greitasis ėjimas dvidešimt minučių ryte, arba lengva jogos, mankštos sesija ryte. Būtina įsiminti tai, kad: daug geriau yra kiekvieną dieną sportuoti po keliasdešimt minučių, nei kartą per savaitę sportuoti dvi ar keturias valandas. Nuoseklumas laimi prieš kiekybę.

Išmokite negalvoti apie ateitį ir praeitį


Kita nemigos priežastis yra:  sunku negalvoti apie ateities arba praeities įvykius. Vienaip ar kitaip turite išmokti miegoti, kuomet einate miegoti. Susikurkite mantrą kurią kartosite sau kuomet eisite miegoti. Ji turi atrodyti maždaug taip: “Ši diena yra baigta, todėl aš einu miegoti. Jeigu kažko nepadariau taip gerai, kaip galėjau, rytoj pasistengsiu atlikti geriau, tačiau šiandien diena baigta ir aš apie nieką daugiau negalvoju ir nieko nedirbu”. Tai tik pavyzdys kaip turėtų atrodyti mantra, tačiau esmę suprantate: diena baigta ir laikas ilsėtis. Kadangi pašalinis galvojimas yra įprotis, reikės nemažai laiko ir pastangų, kad pakeisti šį įprotį kas naktį neapgalvoti dalykus. Padės maža pastaba:

Galvojimas apie ateities ar praeities įvykius jų nepakeis. tai tik pablogins miego kokybę ir kitos dienos savijautą, o tai tik pablogins rezultatus ateityje.

Esate užburtame rate arba mokotės ištrūkti iš jo. 

Naudokite mėlyną šviesą blokuojančius akinius


Per daug dirbtinės šviesos iš prietaisų trikdo natūralų cirkadinį ritmą. Nusipirkite mėlyną šviesą blokuojančius akinius ir naudokite juos visada, kai tik naudojatės kompiuteriu, telefonu ar išmaniuoju telefonu. Kitaip tariant bet kokia šviesos stimuliacija. Paprasti akiniai iš Aliepxress už kelis eurus taip pat puikiai atlieka savo darbą. 

Miegamajame įdiekite raudoną šviestuvą


Melatoninas išsiskirs greičiau, jeigu miegamajame įdiegsite raudonos šviesos lempą arba bet kokį raudonos šviesos šviestuvą, kurie gali būti vietoje pagrindinės lemputės. Gali būti ir tokia ir tokia lemputė, su skirtingais jungtukais. Vienas tuomet, kai reikia šveisos apšviesti kambarį, kitas tuomet, kai reikia raudonos šviesos prieš miegą. Bet tai nėra labai griežtai reikalingas dalykas.

Persitvarkykite kambarį


Miegamojo lova yra skirta seksui ir miegui. Tačiau dažnai galime pastebėti, kad žmonės miegamuosiuose turi ir televizorius ar kitų nereikalingų daiktų, kurie nemigos atveju atkreipia dėmesį ir duoda galimybę naudotis jais. Geriausia, kai kambaryje yra tik lova ir vienas kitas baldas, kad nemigos atveju nekiltų asociacijų užsiiminėti veikla. 

Įsitaisykite orą filtruojantį augalą


Šalia lovos įsitaisykite orą filtruojančią gėlę, kuri orą, esantį šalia jūsų lovos padarys grynesnį. Moderniais laikais daug laiko praleidžiame vidaus patalpose, dėl ko trūksta gryno oro. Orą filtruojant gėlė ne tik padarys jūsų orą grynesnį, tačiau ir gerai atrodys. Geriausios gėlės palmės, jukos arba fikusai. Sąrašą apie labiausiai orą filtruojančius augalus rasite čia

Miegokite su naminiu gyvūnu


Moksliniai tyrimai aiškiai rodo, kad naminiai gyvūnai labai ramina. Jei neleidžiate savo keturkojui miegoti lovoje, padarykite išimtį ir keletą naktų pamiegokite kartu, kad pamatytumėte rezultatą. Moksliniai tyrimai taip pat rodo, kad naminis gyvūnas ramina labiau nei partneris.

Dirbtinis žiovulys


Dar vienas papildomas metodas kaip sukelti mieguistumą yra dirbtinis žiovulys. Negalint užmigti bei atsipalaiduoti, galima dirbtinai žiovauti dešimt, ar daugiau kartų iki tol, kol smegenys bus apgautos ir pamanys, kad jau atėjo laikas miegoti. Šis dirbtinio žiovulio metodas veikia kaip atvirkštinė miego apgaulė smegenims kaip signalas, kad “jau laikas miegoti”. Nenorėdami žiovauti imituokite žiovulį penkis ar dešimt kartų.

Išsiaiškinti tikrąsias nemigos priežastis


Galbūt jūs galvojate apie dalykus, kurie tikrai kelia rūpestį, ar darbus, kurie yra nepadaryti. Pavyzdžiui galbūt galvojate apie tai ar užrakintos durys ir tikrai neužmigsite, kol jų nepatikrinsite. Galbūt nerimaujate ar mylimasis, mylimoji ar sūnus saugiai nuvyko į vietą ir tikrai neužmigsite, kol nepasiteirausite. Galbūt nepadarėte užduoties, kurią planavote atlikti šiandien. Bet kas, kas neleidžia jums miegoti, jei tai įmanoma, turi būti atlikta. Priežasties pašalinimas gali užtrukti tik kelias minutes, tačiau efektas bus akivaizdus – ramus miegas. Bus atvejų, kuomet priežasties neišspręsite vienas. Tai bus kažkoks neišspręstas barnis su draugu, bendradarbiu ar mylimuoju. Galbūt buvo konfliktas, kuriame nutylėjote ir neleidote sau išreikšti nuomonės, galbūt kažkoks dialogas neįvyko iki galo, arba neįvyko iš vis. Mintys turi labai didelį psichologinį svorį. Jei turite išsiaiškinti kokius nors santykius ar įvykius, griebkite telefoną ir gražiai pabaikite savo reikalus. O galbūt reikalai nebaigti su mylimąja/-uoju, kuris guli šalia? būtinai apie viską pasikalbėkite ir kiekvieną konfliktą ar diskusiją baikite iki galo. Galbūt norite, kad jūsų būtų atsiprašyta, o galbūt jaučiate kaltę pats? jei taip, būtinai sudėliokite viską į savo vietas. Įtampa su partneriu, kuris guli šalia, labai įtakoja miego kokybę.

Depresija


Jei vyrauja depresijos požymiai, bet kokie metodai kurie turėtų natūraliai skatinti mieguistumą, padės vargiai. Jei yra depresijos požymių, kaip pavyzdžiui sunkus kėlimasis ryte, energijos trūkumas dieną, neigiamos mintys, ilgalaikė nemiga, tuomet reikėtų kreiptis į specialistą, kuris paskirs gydymą vaistais, vaistais ir psichoterapija, arba kitus metodus. Jei jaučiate, kad paprasti metodai neveikia, nelaukite ir kreipkitės pas specialistus

Atidėliojimas


Įvairių svarbių užduočių, pokalbių, reikalų ir darbų atidėliojimas į kitą dieną, taip pat sukelia vidinę įtampą. Nepradėtos ar neužbaigtos užduotys sukelia įtampa kuri neleidžia užmigti. Mokykitės visuomet atlikti darbus iki galo. Taip pat klausykite savo kūno poreikių ir leiskite sau jausti tai, ką jaučiate. Atidėliojimas yra kita labai plati tema, tačiau šiam kartui tik užteks žinoti, kad atidėliojimas gali būti viena iš nemigos priežasčių.

Nerimas


Apie nerimo priežastis reikėtų kalbėti atskirtai. Trumpai tariant jei naktį jaučiate nerimą, reikės pašalinti priežastis. Imkitės visų priemonių, kad išsiaiškintumėte nerimo priežastis ir jas pašalintumėte. Bet. Galbūt nerimaujate dėl to, kas artėja, tačiau negalite to pakeisti. Tokiu atveju padės priėmimo praktika. Reikia mokytis priimti įvykius, kurių negalime pakeisti. 

Negatyvių emocijų laikymas


Negatyvios emocijos turi labai didelį “svorį”. Perkeltine prasme, nes ant pečių jums nieko nešti nereikia. Jeigu einate miegoti pilni pykčio, neapykantos, skausmo, esate įsižeidę, atleiskite tiems kurie jus įskaudino. Tai nėra lengva, ypač tiems, kuriems ši praktika girdima pirmą kartą. Tačiau bandykite atleisti taip, kad paleistumėte visa tai ką laikote. Jūs pykstate ant kažko, tačiau tas žmogus taip pasielgė ne todėl, kad norėjo, o todėl, kad jam taip atrodė teisinga. Nepykite, pasistenkite suprasti kito žmogaus akimis. Gal jis buvo nuliūdęs, gal išgyvena sunkų gyvenimo laikotarpį ir pan. Pabandykite įsijausti į to žmogaus rolę ir jį suprasti. Galbūt tuo metu suprasite, kad pats būtumėte pasielgę taip pat ar panašiai. Tokie įsijautimo pratimai reikalauja didelio supratingumo ir praktikos, todėl būkite kantrūs. 

Dėkingumo praktika


Dėkingumo praktika taip pat labai veiksmingas būdas. Dėl ko čia dėkoti, jei nemiegu, ar ne? Padėkokite už tai, kad gavote pamoką kažką suprasti, kažką apgalvoti. Tikriausias kažkas įvyko, ko neišsprendėte, galbūt padarėte kažką blogo ar kažkas padarė kažką blogo jums. Dėkokite už viską kas įvyko, nes dėkingumo būsenoje žmogus negali jausti pykčio, baimės, nerimo ar nepasitenkinimo. Žinoma, jei tik tas dėkingumas tikras. Tačiau kaip jausti tikrą, nuoširdų dėkingumą? Iš tiesų yra daug kas, už ką galima dėkoti. Šilta, jauki lova, puiki sveikata, šeima, namai, santykiai, puikus darbas, laisvas gyvenimas ir t.t. Jei pagalvosite apie tai, kiek pasaulyje yra blogio, pykčio, skurdo, skausmo, įtampos, prievartos, tikrai suprasite, kad galite būti dėkingas. 

Pasąmoninė įtaiga

Galite kartoti tokią mantrą: mano pasąmonė padeda man užmigti. Dabar aš po truputį rimstu, mano kūnas pilnai atsipalaiduoja. Aš atpalaiduoju galvą, rankas, kūną, mano kojos taip pat atsipalaiduoja, mano pėdos nurimsta. Mano kūnas atsipalaidavęs, protas ramus, aš pasiruošęs miegoti. Taip ar panašiai gali atrodyti jūsų mantra pasąmonei. Tai gali atrodyti neefektyvu, tačiau tai veikia. 

Aukštas kraujo spaudimas


Aukštas kraujo spaudimas dėl suprantamų priežasčių gali neleisti jums užmigti. Tai gali būti mineralų trūkumas, cukraus prieš miegą valgymas. Aukštą kraujo spaudimą gali sumažinti stiklinė vandens su dviem šaukštais obuolių acto. 

Naktinė pamaina


Darbas naktinėje pamainoje, slenkančiu grafiku išderins jūsų miego ritmą. Toks darbas išderins jūsų normalų cirkadinį ritmą. Yra daug pašalinių efektų kuriuos sukelia naktinis darbas arba darbas slenkančiu grafiku, bet šiuo atveju tiesiog svarbu atkreipti dėmesį jei jūsų miegas sutrikęs dėl šios priežasties. Ką daryti? susidėliokite savo darbo grafiką taip, kad jis būtų nuoseklus, o ne kintantis. Jei nėra galimybės to padaryti, pagalvokite apie savo sveikatą iš pradžių, o po to dėliokitės kitus prioritetus

Kofeinas

Šiais laikais socialinėje visumoje kava užima labai svarbų vaidmenį. Mados atžvilgiu, nes daugiau viešojo, socialinio įpročio reikalas. Kava turi keletą gerų savybių, tačiau tos savybės neatsveria blogų. Mokslininkai vis dar diskutuoja apie kavos gerąsias ir blogąsias savybes, bet šiuo atveju reikia suprasti, kad vieni žmonės toleruoja kofeiną geriau, o kiti blogiau. Todėl vienam net vakare išgertas puodelis nieko nereikš, o kitam kofeinas veiks stimuliuojančiai ir neleis užmigti. Bet kokiu atveju geriausia būtų negerti kavos po antros valandos dienos, taip pat vėlai vakare negerti žalios arbatos. Stenkitės negerti daugiau, kaip dviejų puodelių kavos per dieną, o jei norite gerti daugiau, nes kava jums labai patinka, išsiaiškinkite koks yra jūsų kavos toleravimas.

Žemas testosterono lygis vyrams


Dėl žemo testosterono lygio gali kankinti nemiga, todėl judėjimas ir sportas kiekvieną dieną ar bent jau kelis kartus per savaitę, šiuo atveju labai svarbus. Mankštinkitės kuo dažniau ir kuo optimaliau, kad palaikytumėte optimalų testosterono kiekį. Paradoksaliai, blogas miegas mažina testosterono kiekį organizme, todėl vėlgi, svarbu palaikyti optimalų sportavimą. Kiti faktoriai mažinantys testosteroną: antsvoris, kuris riebalus verčia estrogenais,  aukštas insulino lygis.

Alkoholis vyrams

Kuo daugiau alkoholio, tuo daugiau hormono estrogeno. Kuo daugiau estrogeno, tuo mažiau testosterono ir tuo blogesnis miegas. Visas alkoholis didina estrogeną, tačiau ypatingai alus.

Papildomos priemonės užmigti

Infraraudonųjų spindulių lempa

Kadangi 50% saulės spindulių yra infraraudonieji spinduliai, infraraudonųjų spindulių lempa gali padėti atstatyti saulės šviesos trūkumo pusiausvyrą. Tinka bet kokia lempa, kuri šveičia infraraudonaisiais spinduliais.

Melatonino papildai

Jeigu niekas iš natūralių metodų nepadeda, reikėtų pagalvoti apie melatonino papildus. Vaistai su veikliąja medžiaga melatoninu, dirbtinai suaktyvins jūsų melatonino išsiskyrimą. Tai – viena efektyviausių priemonių, jei jokios kitos natūralios priemonės nepadeda. Svarbu įsiminti, kad dėl didėjančios tolerancijos melatoninas po kelių dienų vartojimo neveiks taip efektyviai, todėl be galo svarbu yra nepiktnaudžiauti šia medžiaga. Vartokite tik tuomet, kai negalite užmigti ir netaikykite išlygų. Siekiamybė šiuo atveju yra ta, kad melatoninas sureguliuotų jūsų paros ritmą: užmigti tuomet, kai reikia.

Migdomosios vitanijos


Migdomosios vitanijos, kitaip, ašvaganda, yra žolelė, kilusi iš Indijos, kur yra vartojama jau tūkstančius metų. Tai – adaptogeninė žolelė, kuri padeda kūnui adaptuotis prie stresinių situacijų. Rekomenduojama tiems, kurie daug sportuoja, užsiima aktyvia veikla, ilsisi mažiau, nei reikėtų ir susiduria su ilgalaikiu stresu. Vartokite 300-500 mg. per dieną. Nerekomenduojama nėščiosioms ir maitinančiomis krūtimi moterims, taip pat žmonėms, sergantiems hipotiroze. 

Vitaminas D3


Kadangi dėl dienos šviesos trūkumo ir išsiderinusio paros ritmo trūksta natūralios dienos šviesos ir saulės spindulių, vitamino D trūkumas yra viena iš nemigos priežasčių. Geriausia pirkti skystą vitaminą D3 skirtą vaikams, kadangi jis geriausiai įsisavinamas. Prieš miegą vartokite vieną dozę vitamino. Pastaba. Jei perkate pipete lašinamą vitaminą D, stenkitės nepadauginti jo. Ypač prieš miegą.

Mikroelementai, vitaminai

Jei naktį jaučiate mėšlungį, tai rodo kalcio ir magnio trūkumą. Cinko trūkumas taip pat gali įtakoti nemigą. Jodo, vitamino E, B1, B5, omega 3, potasiumo trūkumas dėl mažai valgomų daržovių, taip pat prisideda prie nemigos.

Triptofanas


90% serotonino pasigamina iš gerųjų žarnyno bakterijų. L-Triptofanas yra amino rūgštis kuri virsta į 5-HTP ir tuomet pavirsta serotoninu. Serotoninas virsta melonotinu ir mieguistumas atsiranda natūraliai. Skirtingai nei stimuliuojant su migdomaisiais. Triptofanas vartojamas ant tuščio skrandžio. 

Stiklinė kefyro


Taip, teisingai – kefyras. Viena stiklinė kefyro prieš miegą arba per vakarienę, suteiks žarnynui gerųjų bakterijų, kurios stimuliuos serotoniną, o šis virs hormonu melatoninu. Jei negeriate kefyro, prieš miegą galite išgerti probiotikų, gerųjų bakterijų, kad nuraminti žarnyną ir užmigti. 

Obuolių actas

Obuolių acte esanti acto rūgštis, sumažina kraujyje esantį cukrų. Jei prieš einant miegoti kraujyje yra aukštas cukraus kiekis, obuolių actas padės jį sumažinti.

Binauriniai ritmai


Miego metu smegenų dažnis nusileidžia iš Beta dažnio į Delta dažnį. Nemigos metu sunku keisti smegenų dažnius, todėl tam padės binauriniai ritmai. Per Youtube platforma įsijunkite bet kokį vaizdo įrašą su Sleep Binaural Beats ir jūsų smegenys prisitaikydami prie Delta dažnio, po truputį rimdamos atsipalaiduos. Nuorodą, į binaurinius ritmus miegui rasite čia

Geras miegas priklauso nuo puikiai veikiančios viso organizmo ekosistemos. Jei kenčiate nuo nemigos ilgą laiką, geras miegas bus įdiegtų naujų įpročių rezultatas. Aukščiau pateiktos priemonės gali tapti jūsų naujais įpročiais. Tačiau svarbu būti su savimi atviru ir jei yra, pripažinti tikrąsias nemigos priežastis. Tai gali būti įprotis galvoti apie tai kas galėjo būti padaryta ar pasakyta geriau, įprotis planuotis rytojaus ar ateities darbus ir kita. Galvojant apie darbus naktį, jei nepasidarys geriau kitą diena. Paradoksaliai, jie padarys blogą miego kokybę, kas rytojaus dieną padarys daug sunkesnę ir mažiau produktyvesnę. Svarbu mokykitės kuo dažniau būti dabarties akimirkoje ir: miegoti kai einame miegoti, dirbti, kuomet dirbame. Lygiai taip pat, kai būname dabarties akimirkoje kuomet mums linksma. Jei jus kankina ilgalaikis nerimas, svarbu kreiptis pagalbos į specialistus, arba įvykdyti, pabaigti darbus, kurie kelia vidinį nerimą ir pasipriešinimą.

Neapgaudinėkite savęs

Apie būdus, kaip pagerinti miegą, galime kalbėti dar daugiau. Bet esmė tokia – nepjaukite naujos žaizdos, ant kurios uždėsite naują pleistrą. Jei dėl savo gyvenimo būdo jaučiate nerimą, stresą, negalite miegoti, palūžtate, išsenkate, nesigriebkite pagalbinių priemonių tam, kad sutvarkyt padarinių pasekmes. Tai yra senas mąstymo modelis, giliai įsiskverbęs į giliausius visuomenės sluoksnius, net mediciną. Neturi energijos? štai tau energetinis gėrimas. Puiki priemonė save apgauti, toliau “lėkti” ir dar labiau save sekinti. Turi problemų su sveikata, imk vaistų, bet ne pailsėk. Nedarykite to, kas verčia jus jaustis blogai. Kaip visada, ieškokite priežasčių ir stenkitės jas pašalinti. Kitaip tai tik sąmoningai sukurto ciklo kartojimas.

Visiškas išsekimas

Galbūt nuo nuolatinio intensyvaus ir ilgo darbo esate tiek stipriai praradęs energiją, kad nebegalite normaliai funkcionuoti: dirbti, komunikuoti, judėti ar tuo labiau miegoti. Jūsų kūnas yra išsekęs ir neturi energijos atlikti įprastas funkcijas kaip įprasta veikla, darbas, pramogos, organų funkcijos, virškinimas, mąstymas, hormonų funkcija ir t.t., todėl suprantama, kad nemiga yra to pasekmė. Tokiu atveju būtų pats laikas pasiimti atostogų ir išvykti į gamtą, kur galima atjungti protą nuo galvojimo ir darbo. Tai tik patarimas pamatyti situaciją iš šono, todėl kokių priemonių imtis, spręsti jums.

Likite sveiki
Dr. Miegu Gerai