Vartojimo Įpročiai, Kurių Reikia Atsisakyti Norint Jaustis Geriau

Pagrindinis » Straipsniai » Vartojimo Įpročiai, Kurių Reikia Atsisakyti Norint Jaustis Geriau

Rūkymas neturi nei vienos geros savybės. Nėra nei vienos geros priežasties pateisinti rūkymą. Tai yra vienas nuodingiausių įpročių, kuriuos reikėtų nutraukti bet kokiu atveju. Viena iš priežasčių kodėl žmonės rūko, tai dėl to, kad nori kvėpuoti. Rūkantis žmogus imituoja kvėpavimo procesą, todėl dažnai naudojamas kaip nusiraminimo priemonė. Metęs rūkyti tapsite energingesnis, žvalesnis, kvėpuosite pilnais plaučiais, nueisite, nubėgsite daugiau, jausitės geriau ir gyviau.

Ką daryti?

Lengviau pasakyti nei padaryti. Tačiau jei jūsų noras bus didesnis už rūkymo pasipriešinimą, jūs laimėsite. Dažniausiai neina mesti rūkyti dėl to, kad metimo rūkyti priežastys yra mažesnės, nei “malonumas”, kurį jis suteikia. Tačiau pažadame, kad jei mėginsite ir vis eisite į procesą, vis tiek nugalėsite. Perskaitykite Allen Carr  knygą “Lengvas būdas mesti rūkyti”. Ji padėjo milijonams žmonių atsikratyti rūkymo todėl padės ir jums. Ji perprogramuoja jus iš pagrindų ir pasąmoningai jums įteigia, kad rūkyti mesti lengva. Svarbu atsiminti tai, kad metus rūkyti kils labai daug asociacijų kurios yra sietos su rūkymo įpročiais, todėl reikės laiko. Pavyzdžiui jus esate įpratęs rūkyti: prieš maistą, po maisto, prieš miegą, po miego, su draugais, vienatvės akimirką, gamtoje, balkone, išvykoje ir t.t. reikės laiko kol tos asociacijos virtusios įpročiais išsitrins iš atminties. 

Alkoholio vartojimas

Alkoholis yra puikus vienatvės, liūdesio ir netinkamos kompanijos palydovas, nuoskaudų, vidinio skausmo malšinimo priemonė. Kaip taisyklę galime įsiminti frazę, kad “nėra saugaus alkoholio kiekio”. Alkoholis įsiveržia giliai į kiekvieną ląstelę ir laikosi ten labai ilgai blokuodamas natūralią energijos tėkmę. Sunku atsisakyti alkoholio, kadangi visuomenėje tai labai priimtina atsipalaidavimo priemonė, kurią galime stebėti visur. Nuo mažų dienų mums įsirašo į pasąmonę nuomonė, kad tai yra normalus atsipalaidavimo būdas. Kadangi tai yra priimtina, legalu ir leistina. Tačiau norint visuomet jaustis gerai, geriausia atsisakyti alkoholio visam laikui. Taip, alkoholis atpalaiduoja, tačiau kaina, kurią reikia sumokėti už trumpą atsipalaidavimą yra per didelė. Jeigu mažo kiekio kokybiškai atsipalaiduoti jums užtenka, galite kartais leisti sau pavartoti alkoholio. Geriausia nestipraus alkoholio, vyno, arba tikro alaus. Maži kiekiai alkoholio kartais nebus labai kenksminga, tačiau jei kartais išgerti, tai gal geriau iš vis to nedaryti? Nes apsvaigsime tuo metu, o net ir už mažą kiekį alkoholio kitą dieną tenką šiek tiek sumokėti, pavyzdžiui, sunku susikaupti. Bet tuo pačiu svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad alkoholis puikiai padeda užslopinti nemalonius pojūčius. Galbūt žmogus save graužia dėl praeities veiksmų, galbūt jaučia įtampą ar nerimą dėl ateities. Visa tai labai puikiai dangsto alkoholis. Taip, liūdesį kartais jausti normalu ir būtina išmokti būti su tuo, kadangi kartais gyvenime aplinkybės susiklosto ne taip kaip norime ir mes jaučiamės liūdni.

Ką daryti?

Rinkitės atsipalaidavimo būdus kurie neturi žalingo poveikio. Rinkitės daugiau laiko praleisti gamtoje ir pajausti jos atpalaiduojamą poveikį. Rinkitės sportą, kad jaustis gerai, ar tikrų draugų draugiją, su kuriais jaustumėtės gerai ir nereikėtų atsipalaidavimui vartoti alkoholio. Kompanijose dažnai vartojamas alkoholis tuomet, kai žmonės neturi nieko bendro, o nori turėti ir vartoja alkoholį tam, kad įveiktų bendravimo barjerus. Medituokite. Lavinkite meditacijos įgūdį ir darykite jį vis labiau atpalaiduojančiu bei išvalančiu nuo blogų minčių, dėl ko norisi vartoti alkoholį. Yra daug būdų kaip galima atsipalaiduoti. Labai daug. Tereikia bendraminčių su kuriais kartu eitumėte tuo keliu ir mokymosi, kaip gerinti ir gilinti procesą. 

Narkotikai

Narkotikai suteikia milžinišką kiekį pasitenkinimo, kadangi išlaisvina didelį kiekį laimės hormonų. Narkotikai įprastai vartojami tarp žmonių, kurie yra nelaimingi. Gyvenime jie nepatiria džiaugsmo, turi daug pasąmoninių nuoskaudų, su kuriomis negali gyventi. Yra daugiau priežasčių kodėl vartojami narkotikai. Iš esmės tai todėl, kad norima kompensuoti nelaimės būseną galvoja papildomomis medžiagomis, kurios gali tai išlaisvinti. Tas pats galioja alkoholiui. 

Ka daryti?

Mokytis patirti džiaugsmą iš to, ką darome. Tai užtrunka, tam reikia laiko, bet narkotikai niekada nėra geras spendimas. Apie tai kalbėsime atskirai, bet dabar svarbu priimti suvokimą, kad tai nėra gerai ir norime ieškoti alternatyvių laimę teikiančių sprendimų savo kasdienybėje.  

Saldūs gėrimai

Energetinius gėrimai, limonadai yra labai paplitę gėrimai. Tokie gėrimai yra pilni cukraus, todėl sukelia priklausomybę nuo greitos energijos ir laikino laimės pojūčio. 

Ką daryti?

Įprotis gerti saldžius gėrimus yra energijos stokos ar laimės stygiaus požymis. Tai reiškia, kad geriate saldžiuosius gėrimus todėl, kad stokojate energijos, o to priežastis blogas gyvenimo būdas, bloga mityba, vandens trūkumas ir kt. Ilgalaikė dehidratacija yra viena iš pagrindinių priežasčių kodėl mes trokštame tokių gėrimų – mes paprasčiausiai norime paprasto vandens. Ilgalaikė dehidratacija apskritai yra labai plati ir laikui nepavaldi tema. Kad patenkinti minimalius kūno vandens poreikius reikia gerti 0,038 ml. Vandens vienam kūno litrui per dieną. Tai skamba kaip standartiškai esantys 2,5 – 3 litrai vandens per dieną. 

Greitas maistas

Greitojo maisto kompanijos išleidžia milijardus tam, kad priverstų jus juo mėgautis ir norėti dar daugiau. Maistas pagamintas taip, kad stimuliuotų smegenyse esančius malonumo centrus ir sukeltų priklausomybę. Ir vėlgi, čia veikia emocinio lauko užpildymo principas: kuo nelaimingesnis jaučiuosi, tuo daugiau išoriškai noriu to, kas suteiks man laimę. Tokie momentiniai laimės pliūpsniai tampa įpročiu. Tuomet tiesiog trokštama emocijas teikiančio maisto. Kuo nelaimingesni esate, tuo labiau jo norite. 

Ką daryti?

Reikėtų po truputį diegti sveiko maisto įpročius, gamintis maistą namuose. Leiskite sau kartais pasimėgauti greitu maistu. Neteiskite savęs už tai, kad retkarčiais leisite tuo pasimėgauti norint patenkinti malonumo centrus. Kadangi taip paįvairinsite žarnyno bakterijų visumą. Padėti gali maisto žurnalo vedimas, kuris padės jums įsisąmoninti kaip jaučiatės po valgio. Toks įprotis padės suvokti racionalias ir logiškas priežastis kodėl vienoks maistas yra naudingas, o kitoks – ne. Nerašant žurnalo bus tiesiog labai sunku sąmoningai įsisąmoninti kodėl jums reikia sveiko maisto, o nesveiką maistą reikia išbraukti iš maisto raciono. Tai irgi veiks, tačiau tam reikės daugiau laiko. 

Saldus maistas

Saldus maistas yra dar vienas blogas šiuolaikinio žmogaus vartojimo įprotis. Saldus maistas suteikia trumpą malonumą ir yra ypač populiarus tarp žmonių kurie stokoja laimės hormonų ir energijos. Saldainiai, pyragaičiai, sausainiai, yra tikra malonumo bomba, kuri veikia tuo metu kol yra vartojama. Saldus maistas yra emocijų papildymas ir puikiai veikia tuomet, kai žmogus jaučiasi liūdnas, prislėgtas, vienišas, jaučia susijaudinimą ar nerimą. Visuomet labai svarbu šalinti tikrąsias priežastis kodėl tai atsitinka, o ne maskuoti jas saldžiais gardumynais. 

Cukrus

Cukrinėje terpėje puikiai kaupiasi blogieji mikroorganizmai kurie žarnyne sukelia puvimą, stimuliuoja hormoną insuliną. Dėl to daug cukraus vartojantis žmogus jaučiasi pavargęs, nelaimingas ir prislėgtas.

Ka daryti? 

Jei turite įprotį vartoti cukrų, galbūt esate priklausomas nuo pozityvių emocijų šuolių, kurios reikalingos tuomet, kai jaučiatės prislėgtas. Meditacija yra viena iš priemonių, kuri padės tapti stabilesniu emociškai ir netrokšti pozityvių emocijų šuolio. Toliau eina natūralūs cukraus šaltiniai t.y. vaisiai, dalutės, medus. Kita priemonė yra ketogeninė dieta. Ketogeninė dieta paremta riebaus maisto valgymu. Riebalai tirpsta lėtai, skaidosi ilgai ir nuosekliai. Taip pat riebalai nestimuliuoja insulino. Valgydamas riebų, baltymų pagal poreikį turintį maistą, jausitės sotus laimingas ir emociškai stabilus. Skirtingai nei cukrus, kuris išsiskaido greitai, išskiria daug insulino į kraują, taip norint stabilizuoti kraujo kiekį jame. Po to, po staigaus energijos šuolio, seka energijos kritimas žemyn. Dėl to, cukraus priklausomybę turintys žmonės dažnai iš šono atrodo ir viduje yra emociškai nestabilūs. Cukrus dažniausiai yra priklausomybė, kuri formuojasi nuo ankstyvųjų dienų, todėl atprasti nuo cukraus troškimo gali prireikti daug laiko – pusmečio ir daugiau. Būkite kantrūs. Jei nuosekliai eisite į procesą, vis tiek pasieksite savo tikslą.

Pusgaminiai

Mėsos pusgaminiai yra iš mėsos likučių padaryti maisto subproduktai. Dažniausiai jie pridėti įvairių skonio stipriklių, konservantų, kurie yra cheminės kilmės. Prieduose taip pat galima rasti įvairių antrinių maistinių medžiagų.

Ką daryti?

Vietoje mėsos pusgaminių rinkitės normalią mėsą, geriausią žole šertų gyvulių. Raudonoje mėsoje rasite labai reikalingos geležies ir B12 grupės vitaminų. Rinkitės tikrą mėsa nuo kurios jausitės sotus ir laimingas. Pusgaminiai sotumo jausmą suteikia tik laikinai. 

Rafinuotų grūdų produktai

Vos pradėjus valgyti bet kokius grūdų miltus, jie išskiria cukraus molekules ir tai išskiria milžinišką kiekį cukraus jūsų kraujyje. Tai – nėra naturalūs komponentai organizmui. Ne tokie prie kurių prisitaikė organizmas per milijonus metų. Todėl nors kartais norisi patirti malonią emociją, kurią suteikia bandelės, mokykitės po truputį išimti juos iš mitybos raciono. Galiausiai svarbu žinoti, kad toks maistas nepamaitina, o tik greitai suvirškintas sužadina apetitą nesuteikdamas sotumo jausmo.

Ka daryti?

Venkite toliau pateiktų produktų, kurie kraujyje virsta cukrumi: riestainiai, sausainiai, duona, bandelės, pyragai, pyragėliai, pyragaičiai, javų dribsniai, javainiai, keksai, blynai, makaronai, pica, krekeriai, spurgos, sūrieji sausainiai, pynutės ir kt.

Traškučiai

Bulvių traškučiai yra labai populiarus ir ypatingai blogas produktas, kadangi aliejus kuriame jie kepami yra hidrintas ir neturi nieko bendro su natūraliais ingridientais. Tokie augaliniai aliejai yra masiškai gaminami maisto pramonei. Augalinis aliejus kemša arterijų sieneles, todėl jo vartojimą ir visus produktus, kurie jo turi, reiktu pašalinti iš maisto raciono visam laikui. Dėl mūsų pačių gerovės. 

Alternatyva?

Alternatyva traškučiams, jei juos labai mėgstate, gali būti namuose kepti bulvių traškučiai. Taip patirsite gaminimo malonumą ir išmoksite naujos maisto gaminimo patirties. Kaip gaminti? Bulves supjaustome griežinėliais, į keptuvę įpilame kelis centimetrus aliejaus ir kepame joje bulves. Ne visos bulvės tilps iš karto, todėl kepimas vyks keliais etapais. Kepame tol, kol apskrus pagal mūsų norimą lygį. Geriausiai iškeptas bulves dėti ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų aliejaus, tačiau galime ir į puodą. Iškeptas bulves pagardiname druska, ar pipirais pagal poreikį. 

Pramoniniai riebalai

Margaringas, purškiami aliejai, rapsų, sojų, vynuogių kauliukų, kukurūzų ir kiti “augaliniai aliejai”. Šiuose aliejuose gausu Omega 6 riebalų rūgščių, kurie organizme sukelia uždegimus. Omega-6 riebalai yra reikalingi, tačiau per didelis jų kiekis yra žalingas. Juose taip pat yra dirbtinių transriebalų, kurių bet koks kiekis vartojimui nėra saugus.

Ką daryti?

Pagardinti maistui geriausiai rinktis ypač tyrą, šalto spaudimo alyvuogių aliejų, išgauta tik mechaniniais būdais. Alyvuogių aliejus dėl jo ypatingų savybių yra vienas pagrindinių viduržemio jūros dietos ingredientų, prisidedantis prie geros savijautos ir ilgaamžiškumo. Jį sudaro sveikieji riebalai naudingi širdžiai ir sveikatai naudingos fitocheminės medžiagos. Alyvuogių aliejuje esantis komponentas, turi tokių pačių priešuždegiminių savybių kaip ir maža ibuprofeno dozė. Kepimui geriausia naudoti ghee sviestą. Jis gan brangus, tačiau skalsus ir jo daug nereikia. Esant nuolaidai galite jo nusipirkti kelis vienetus į priekį. Kiti naudingi riebalai maisto gamybai: kokosų aliejus, sviestas, jautienos lajus.

Actas

Stenkitės nesirinkti marinuotų agurkų ir kitų populiarių produktų acto marinate. 

Ką daryti?

Jei yra galimybė maisto ruošimui rinkitės nefiltruotą obuolių actą. Jei tokios galimybės nėra, tuomet tiks obuolių actas. Ieškokite stiklinėje pakuotėje esančio acto. Nors kaina šiek tiek didesnė dėl taros mokesčio, acto užtenka ilgam, todėl skirtumas nepasijaus. Vartokite actą cukraus kiekiui kraujyje mažinti, gardinti salotoms. Keli šaukštai į stiklinę vandens sumažins cukraus kiekį kraujyje, o šaukštas ant salotų – pagardins jas. Naudokite actą saikingai. Ir vietoje marinuotų produktų rinkinės raugintus.

Impulsyvus pirkimas

Dažniausiai už impulsyvaus pirkimo slepiasi noras pajausti pasitenkinimą ir laimės emocijas tuomet, kai jaučiamas liūdesys, vienatvė, nepasitenkinimas ir panašios neigiamos arba išlikimo emocijos. Už jūsų pirkinio gali slėptis ne sąmoningas noras, o emocija, kuria norite patirti gavęs prekę. Ypač tuomet kai perkate internetu ir pats laukimas sukelia didžiulį jaudulį ir entuziazmą.

Ką daryti?

Nieko blogo kartais apdovanoti save pirkiniu, kurį leidžia galimybės. Jei padarome kažkokį darbą ar pasiekimą, toks apdovanojimas bus puiki paskata dirbti toliau. Prieš pirkdami kiekvieną pirkinį, ypač tuomet kai perkate brangesnį daiktą, apgalvokite, ar to jums tikrai reikia. Pradžioje nurimkite ir užduokite sau keletą klausimų: kodėl aš noriu tai pirkti? Kur ar tai panaudosiu? Kiek ilgai man tai bus naudinga? Ar investicija to verta? Tokius ir panašius klausimus užduokite visuomet kai ką nors perkate. Tas pats galioja ir maisto prekių pirkimui. Išsiaiškinkite, kokio maisto jums iš tikro reikia, o kokio ne. Koks yra palaikantis maistas, o koks teikiantis emocijas. Svarbu visuomet užduoti labai daug klausimų. Klausimai išgrynina kas yra tikra ir svarbu, o kas ne. Jei finansiškai galimybės leidžia pirkti ką norite – pirkite. Tačiau bet kokiu atveju pirkimas gali būti priklausomybė už kurios slepiasi kitokie motyvai.

Konservai

Konservų privalumas tas, kad dažnai juose yra paruoštas maistas, kurį reikia ilgai apdoroti vartojimui. Pavyzdžiui avinžirniai ar pupelės. Sutaupote valandas virimo laiko ir viską turite čia ir dabar. Tačiau metalinė pakuotė į kurią jie yra supakuoti yra labai nuodinga. Metalas išskiria nuodingas organizmui medžiagas. 

Ka daryti?

Rinktis alternatyvias pakuotes, kurios yra sveikesnės arba šaldytus produktus. Arba konservuotus produktus tokius kaip pupelės ir avinžirniai apskritai išbraukite iš raciono.

Neturėkite namie maisto, kurio norite atsisakyti

Namie turimas maistas, nors mes ir nusprendėme jo nevalgyti, kelia pagunda jį valgyti. Ir taip yra todėl, kad norėdami užkandžiauti mes imsime tą produktą, kuris mums yra po ranka. Jei jaučiamės liūdni, mes griebsimės to, kas padarys mus laimingesniu. Ledai kuriuos turite kameroje tikrai sugundys juos suvalgyti jei prisiminsite, kad jie ten yra. Sausainiai pertepti karameliniu džemu taip pat kels pagunda juos suvalgyti, vien jau pagalvojus apie juos. O kuo skiriasi mintis apie sausainius kai jie yra šalia ir kai reikia nueiti į parduotuvę jų įsigyti? Skirtumas tas, kad po ranka esantys sausainiai lengviau pasiekiami, todėl didesnė tikimybė juos suvalgyti, nei eiti nusipirkti į parduotuvę. Žinoma, niekas jūsų nesustabdys nuo ėjimo į parduotuvę, jei labai to norėsi. 

Ką daryti?

Stengtis diegti sveiko maisto įpročius ir neturėti namie maisto kurio norite atsisakyti. Tiesiog nepirkite to maisto, o jei perkate, stenkitės kad šis įprotis po truputį dingtų.

Išvada

Pakeisti įvairius įpročius reikės laiko. Įpročiai susiformuoja per daug metų, todėl atformuoti juos irgi prireiks laiko. Kuo stipresnis įprotis, tuo daugiau laiko reikės jį pakeisti. Pavyzdžiui pakeisti jūsų žarnyno mikrobiomą gali prireikti iki dviejų metų. Nors tai ne įprotis, bet žarnyno bakterijos susiformuoja pagal tai, kokį maistą esame įpratę valgyti. Jei esate įpratęs prie greitų energijos šuolių kuriuos teikia cukrus, prireiks laiko, kad priprasti prie maitinančio, lengvumo ir sotumą jausmą teikiančio maisto. Kai pradėsite diegti naujus įpročius, pradėsite jausti kitokią būseną. Jaustis geriau, lengviau, energingiau. Jaustis kitaip. Todėl pradžia gali būti trikdanti ir gluminanti. Tačiau po kurio laiko, norėsite išlaikyti tai, nes norėsite gyventi, veikti, siekti ir pakartoti tai. Bet. Yra kitas niuansas. Tikrai žinome ar esame matę žmonių, kurie valgo bet ką kas papuola, o atrodo gerai ir jaučiasi puikiai. Kaip apibūdintume šį fenomeną? Sveikai veikiantys skrandis ir žarnynas gali būti priežastys, dėl ko geriau valgyti bet ką, bet suvirškinti visas įmanomas maistines medžiagas, nei tuomet, kai valgome sveikai, tačiau skrandis ir žarnynas sklandžiai neveikia. Kitas niuansas – laimės indeksas. Kuo laimingesnis esate, tuo geriau veikia visa jūsų organizmo ekosistemą ir išsivalo nuo visų kenksmingų medžiagų. Ir čia kyla paradoksas. Ar geriau suvalgyti traškučių ir būti laimingu, ar nevalgyti, bet jausti liūdesį?